اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی
دکوراسیون داخلی

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی را می دانید؟ رنگ مورد علاقه شما چیست؟ دوست دارید خانه یا محل کار شما چه رنگی باشد؟ در این مطلب قصد داریم رنگ را بهتر بشناسیم تا اهمیت رنگ در معماری را بهتر درک کنیم.

نور در معماری سنتی و اهمیت نور در ساختمان ها
معماری

نور در معماری سنتی و اهمیت نور در ساختمان ها

نور در معماری سنتی همیشه بخشی جدایی ناپذیر از سازه بوده است. علاوه بر نقشی که نور در معماری برای تامین روشنایی فضا داشته به عنوان جزئی از تزئینات معماری به خصوص، معماری سنتی نیز محسوب می شده است.

نکاتی در رابطه با فضای سبز
محوطه و فضای سبز

نکاتی در رابطه با فضای سبز

اگر منزل شما محوطه سبز و حیاط دارد، برای استفاده از فضای سبز لازم است که تغییرات کلیدی در فضای سبز اعمال شود که در ادامه نکاتی در این رابطه بیان خواهیم کرد.

نورپردازی در معماری ، اهمیت و لزوم نورپردازی اصولی در ساختمان

نورپردازی در معماری از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. روشنایی تاثیر زیاد بر حس فضا، انرژی و کارایی افراد و همچنین بهتر و زیبا تر دیده شدن محیط دارد.
44 روز پیش
74,818 نمایش
نورپردازی در معماری ، اهمیت و لزوم نورپردازی اصولی در ساختمان

نورپردازی در معماری از اهمیت فراوانی برخوردار است. روشنایی تاثیر زیادی بر فضاهای شما، چه مسکونی و چه اداری دارد. یک فضای زیبا به دلیل داشتن نورپردازی نامناسب و یا نداشتن روشنایی کامل ممکن است فضایی عالی به چشم نیاید و برعکس یک فضای معمولی به علت داشتن نورپردازی مناسب و روشنایی کافی ممکن است بسیار خاص و عالی به نظر برسد.

نورپردازی و لایه بندی صحیح نور ها در فضا


در سال های اخیر نورپردازی در معماری و طراحی نه تنها در بین طراحان و متخصصان مربوط به این حوزه بلکه در میان معماران نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از دلایل اصلی این امر این است که معماری در سال های اخیر متفکرتر شده و از فرم های آزاد بیشتر استفاده کرده، در نتیجه اهمیت نورپردازی در معماری نیز بیشتر شده است. مفاهیم مربوط به نورپردازی در معماری و روشنایی ممکن است در گذشته نیز بوده باشد اما تغییرات موجود در معماری معاصر و تنوعی که در حوزه ی نورپردازی به وجود آمده است، باعث شده تا به این موضوع بیشتر اهمیت داده شود.

ترکیب نور طبیعی و نور مصنوعی

به همین دلیل امروزه گستره مسائل مربوط به نور و نورپردازی در معماری بسیار وسیع است. به طوری که انواع نورپردازی برای انواع طرح های معماری وجود دارد. نورپردازی در معماری اهمیت زیادی دارد و استفاده درست از نور چه به صورت مصنوعی و چه به صورت طبیعی نیاز به دانش و شناخت نور دارد.

ترکیب نور طبیعی و نور مصنوعی

روشنایی مناسب و خوب تاثیرات مثبتی در کیفیت زندگی خواهد گذاشت. همچنین می تواند به راحتی بر روی بهره وری و سلامت محیط تاثیر گذار باشد. به طور متوسط حدود ۲۰ درصد از مصرف انرژی در یک ساختمان صرف روشنایی محیط می شود. این مقدار از انرژی اصلا مقداری کمی نیست و نباید به راحتی آن را نادیده گرفت بنابراین داشتن یک طرح درست که در آن از روشنایی مصنوعی و طبیعی به درستی استفاده شده باشد و به کاهش مصرف انرژی نیز کمک کند از اهمیت زیادی برخودار است.

کیفیت یک نور خوب به سه رکن اصلی مربوط می شود :

  • نیاز های انسانی
  • عناصر معماری
  • بهره وری انرژی

نیاز های انسانی

این موضوع ثابت شده است که کیفیت نور در یک ساختمان بر روی افراد ساکن در ساختمان و عملکردشان تاثیر گذار است. برای مثال میزان رضایت شغلی و راندمان کاری یک کارمند در محیط کار به میزان زیادی تحت تاثیر میزان روشنایی آن محیط می باشد. مالکین ساختمان ها و یا مدیران با سرمایه گذاری در مبحث روشنایی و نورپردازی اصولی و صحیح، به بالا رفتن سطح کیفی محیط و کاهش هزینه های انرژی کمک می کنند. این موضوع که مردم معمولا به مکان های عمومی، مجتمع های تجاری و پارک ها جذب می شوند به دلیل وجود نور زیاد در این مکان ها است. نورپردازی خوب باعث ایجاد مطلوبیت در فضا و همچنین ایجاد احساس رفاه بیشتر می شود.

 

اهمیت نور در فضاهای اداری

 

عناصر معماری

پیشرفت و تکامل در تکنولوژی و تکنیک های نورپردازی در معماری، وجود یک متخصص در حوزه ی نورپردازی را برای موفقیت یک پروژه معماری حیاتی ساخته است. اصلی ترین هدف نورپردازی در معماری تنظیم مناسب نور برای بهتر دیده شدن رنگ ها و اشیاء می باشد.

 

بهره وری انرژی

همه ما آگاه هستیم که امروزه دانستن هزینه های مربوط به مصرف و بهره وری انرژی بسیار با اهمیت است. در هر پروژه عوامل عملکردی با توجه به مصرف انرژی مورد بررسی قرار می گیرند. کنترل نور یکی از راه های مدیریت مصرف انرژی و بهره وری صحیح از انرژی است.

 

نور و روشنایی صحیح و مناسب در معماری باعث می شود طرح معماری و فضای شما زیبا تر دیده شود.
فضای اداری با نور طبیعی مناسبمحیط اداری با پنجره های زیاد و بزرگ که نور مورد نیاز محیط را تامین می کند نشان دهنده اهمیت نورپردازی در معماری و ساختمان می باشد.محیط اداری با روشنایی کافی و مناسب- نورپردازی در معماری04970495نمونه از نورپردازی صحیح و نمایش اهمیت نورپردازی در معماریفضای اداری که با ترکیبی از نور مصنوعی و طبیعی روشن شده استنمونه از نورپردازی صحیح محیط اداریمحیط اداری با روشنایی کافی و مناسبمحیط اداری با پنجره های زیاد و بزرگ که نور مورد نیاز محیط را تامین می کند.فضای اداری با نور طبیعی مناسبنوردهی فضا به کمک پنجره های سقفیفضای اداری که با ترکیبی از نور مصنوعی و طبیعی روشن شده استنمونه از نورپردازی صحیح و نمایش اهمیت نورپردازی در معماریمحیط اداری با روشنایی کافی و مناسب- نورپردازی در معماریمحیط اداری با پنجره های زیاد و بزرگ که نور مورد نیاز محیط را تامین می کند نشان دهنده اهمیت نورپردازی در معماری و ساختمان می باشد.فضای اداری با نور طبیعی مناسبنوردهی فضا به کمک پنجره های سقفیفضای اداری که با ترکیبی از نور مصنوعی و طبیعی روشن شده استنمونه از نورپردازی صحیح و نمایش اهمیت نورپردازی در معماریمحیط اداری با روشنایی کافی و مناسب- نورپردازی در معماریمحیط اداری با پنجره های زیاد و بزرگ که نور مورد نیاز محیط را تامین می کند نشان دهنده اهمیت نورپردازی در معماری و ساختمان می باشد.فضای اداری با نور طبیعی مناسبنوردهی فضا به کمک پنجره های سقفیفضای اداری که با ترکیبی از نور مصنوعی و طبیعی روشن شده استنمونه از نورپردازی صحیح و نمایش اهمیت نورپردازی در معماریمحیط اداری با روشنایی کافی و مناسب- نورپردازی در معماریمحیط اداری با پنجره های زیاد و بزرگ که نور مورد نیاز محیط را تامین می کند نشان دهنده اهمیت نورپردازی در معماری و ساختمان می باشد.فضای اداری با نور طبیعی مناسبنوردهی فضا به کمک پنجره های سقفیفضای اداری که با ترکیبی از نور مصنوعی و طبیعی روشن شده استنمونه از نورپردازی صحیح و نمایش اهمیت نورپردازی در معماریمحیط اداری با روشنایی کافی و مناسب- نورپردازی در معماریمحیط اداری با پنجره های زیاد و بزرگ که نور مورد نیاز محیط را تامین می کند نشان دهنده اهمیت نورپردازی در معماری و ساختمان می باشد.فضای اداری با نور طبیعی مناسبنوردهی فضا به کمک پنجره های سقفیفضای اداری که با ترکیبی از نور مصنوعی و طبیعی روشن شده استنمونه از نورپردازی صحیح و نمایش اهمیت نورپردازی در معماریمحیط اداری با روشنایی کافی و مناسب- نورپردازی در معماریمحیط اداری با پنجره های زیاد و بزرگ که نور مورد نیاز محیط را تامین می کند نشان دهنده اهمیت نورپردازی در معماری و ساختمان می باشد.فضای اداری با نور طبیعی مناسبنوردهی فضا به کمک پنجره های سقفیفضای اداری که با ترکیبی از نور مصنوعی و طبیعی روشن شده است0497.504920493.10493.20494.10495.10496.10492-20496.10493.10494.10495.10493.20497.50492-20496.1
افزودن دیدگاه جدید

نویسنده

sahar sobhani
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد