با ۷ سبک از انواع سبک طراحی داخلی بیشتر آشنا شوید.
دکوراسیون داخلی

با ۷ سبک از انواع سبک طراحی داخلی بیشتر آشنا شوید.

عدم شناخت انواع سبک طراحی یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد در تغییر دکوراسیون فضای خود با آن برخورد میکنند. آشنایی با انواع سبک طراحی داخلی به حل این مشکل بسیار کمک خواهد کرد.

نماهای خاص و منحصر به فرد!
نما

نماهای خاص و منحصر به فرد!

نمای ساختمان اولین چیزی است که مردم در مواجه با ساختمان میبینند به همین دلیل نما نماینده و بیانگر هویت و عملکرد ساختمان است.

باغ آسیایی ، منظری با جاذبه ی سبز
محوطه و فضای سبز

باغ آسیایی ، منظری با جاذبه ی سبز

باغ آسیایی فراتر از زیبایی شناسیست. باغ ژاپنی و عناصر طراحی باغ ژاپنی یکی از انواع محبوب باغ  های آسیایی می باشد. تمامی عناصر در باغ های ژاپنی نمادین بوده و دارای معنی و مفهوم خاصی می باشد.

اهمیت نورپردازی در معماری

نورپردازی در معماری از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. روشنایی تاثیر زیاد بر حس فضا، انرژی و کارایی افراد و همچنین بهتر و زیبا تر دیده شدن محیط دارد.
245 روز پیش
74,662 نمایش
اهمیت نورپردازی در معماری

اهمیت نورپردازی در معماری

نورپردازی در معماری از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. روشنایی تاثیر زیادی بر فضاهای شما، چه مسکونی و چه اداری دارد. یک فضای زیبا به دلیل داشتن نورپردازی نامناسب و یا نداشتن روشنایی کامل ممکن است بد به نظر برسد و برعکس یک فضای معمولی و یا حتی زشت به علت داشتن نورپردازی مناسب و روشنایی کافی ممکن است بسیار خوب به نظر برسد.

 

نورپردازی و لایه بندی صحیح نور ها در فضا

در سال های اخیر نورپردازی در معماری و طراحی نورپردازی نه تنها در بین طراحان و متخصصان مربوط به این حوزه بلکه در میان معماران نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از دلایل اصلی این امر این است که معماری در سال های اخیر متفکرتر شده و از فرم های آزاد بیشتر استفاده کرده در نتیجه اهمیت نورپردازی در معماری بیشتر شده است. مفاهیم مربوط به نورپردازی در معماری و روشنایی ممکن است در گذشته نیز بوده باشد اما تغییرات موجود در معماری معاصر و تنوعی که در حوزه ی نورپردازی به وجود آمده است باعث شده تا به این موضوع بیشتر اهمیت داده شود.

 

ترکیب نور طبیعی و نور مصنوعی

به همین دلیل امروزه گستره مسائل مربوط به نور و نورپردازی در معماری بسیار وسیع می باشد. به طوری که انواع نورپردازی برای انواع طرح های معماری وجود دارد. نورپردازی در معماری اهمیت زیادی دارد و استفاده درست از نور چه به صورت مصنوعی و چه به صورت طبیعی نیاز به دانش و شناخت نور و تاثیرات نور دارد.

 

استفاده حداکثر نور طبیعی برای نور پردازی در روز

روشنایی مناسب و خوب تاثیرات مثبتی را در کیفیت زندگی خواهد گذاشت و می تواند به راحتی بر روی بهره وری و سلامت تاثیر گذار باشد. به طور متوسط حدود ۲۰ درصد از مصرف انرژی در یک ساختمان صرف روشنایی محیط می شود. این مقدار از انرژی اصلا مقداری کمی نیست و نباید به راحتی آن را نادیده گرفت بنابراین داشتن یک طرح درست که در آن از روشنایی مصنوعی و طبیعی به درستی استفاده شده باشد و به کاهش مصرف انرژی نیز کمک کند از اهمیت زیادی برخودار است.

کیفیت یک نور خوب به سه رکن اصلی مربوط می شود :

نیاز های انسانی

عناصر معماری

بهره وری انرژی

نیاز های انسانی

این موضوع ثابت شده است که کیفیت نور در یک ساختمان بر روی افراد ساکن ساختمان و عملکردشان تاثیر گذار است. برای مثال میزان رضایت شغلی و راندمان کاری یک کارمند در دفترش به میزان زیادی تحت تاثیر میزان روشنایی دفتر می باشد. مالکین ساختمان ها و یا مدیران با سرمایه گذاری در مبحث روشنایی و نورپردازی صحیح محیط به بالا رفتن سطح کیفی محیط و کاهش هزینه های انرژی کمک می کنند. این موضوع که مردم معمولا به مکان های عمومی، مجتمع های تجاری و پارک ها جذب می شوند به دلیل وجود نور زیاد در این مکان ها می باشد. نورپردازی خوب باعث ایجاد مطلوبیت در فضا و همچنین ایجاد احساس رفاه بیشتر می شود.

 

اهمیت نور در فضاهای اداری

عناصر معماری

پیشرفت و تکامل در تکنولوژی و تکنیک های نورپردازی در معماری، وجود یک متخصص را در حوزه ی نورپردازی برای موفقیت یک پروژه معماری حیاتی ساخته است. اصلی ترین هدف  نورپردازی در معماری تنظیم مناسب نور برای بهتر دیده شدن رنگ ها و اشیاء می باشد.

استفاده عوامل معماری برای تاثیر در روشنایی فضا

بهره وری انرژی

همه ما میدانیم و آگاه هستیم که امروزه هزینه های مربوط به مصرف و بهره وری انرژی بسیار با اهمیت می باشد. در هر پروژه عوامل عملکردی با توجه به مصرف انرژی مورد بررسی قرار می گیرند. کنترل نور یکی از راه های مدیریت مصرف انرژی و بهره وری صحیح از انرژی می باشد.

نور و روشنایی صحیح و مناسب در معماری باعث می شود طرح معماری و فضای شما زیبا تر دیده شود.

0491049304940497049504960498
افزودن دیدگاه جدید

نویسنده

sahar sobhani
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد