بررسی اهمیت نور و رنگ در معماری

1591 روز پیش
1,896 نمایش
بررسی اهمیت نور و رنگ در معماری

نور و رنگ؛ پدیده هایی که از دیرباز تا کنون در ساخت و ساز ها ، در انواع معماری های قدیمی و جدید به عنوان عناصر مهم با آن ها برخورد شده است . نور دنیایی متفاوت را در یک فضا ایجاد می کند که باعث جذابیت، برجسته شدن حجم ها و همچنین خلق و خویی خوش برای انسان می شود. نور و رنگ به یکدیگر متصل و هر دو برای تصمیم گیری در مورد فضای داخلی بسیار مهم هستند. نور برای زندگی انسان ها حیاتی است و برای آرامش ، ما نیاز به نور داریم. از سوی دیگر ، رنگ نیز برای ایجاد یک محیط و ظاهر خاص ضروری است. در واقع، این دو نمی توانند از هم جدا شوند.

روشنایی لامپ اتاق

تعامل یک رنگ زیبا و شدت نور کافی در یک اتاق، برای خلق یک احساس خوب ضروری است. نور ضعیف می تواند، به معنای واقعی کلمه، شما را بیمار کند و اثر نامطلوب بر سلامت، خواب و خلق و خوی شما داشته باشد. به عبارت دیگر، مردم بدون نور نمی توانند زنده بمانند.

 

آیا زیبایی و جذابیت یک اتاق با میزان روشن بودن آن ارتباط دارد ؟

در بین مردم یک تصور درست یا نادرست رایج است که روشنایی غیر طبیعی باید با توجه به طراحی فیزیکی و عملکردش مورد استفاده قرار گیرد.توجه به این نکته در اینجا ضروری هست که  نور مناسب و جذاب لزوما برابر با مجموع نور تمام لامپها نیست یعنی برای رسیدن به جذابیت شما نیازی ندارید که از همه توان برای روشنایی استفاده کنید . انتخاب یک طراحی سیستماتیک از روشنایی ها، وسوسه انگیز است، اما اگر شما یک برنامه خوب ندارید، به نتیجه مطلوب دست نخواهید یافت.

 

 

 

 

 

دکوراسیون داخلی یک خانهبرای جذابیت اتاق های منزل و محل کار خود چگونه نور و رنگ ها را تنظیم کنید

ابتدا باید در مورد اتاق مورد استفاده در جریان همه ی اطلاعات لازم قرار بگیرید و سپس تصمیم گیری کنید که کدام یک از توابع طراحی فضا باید بر آن تأکید شود.البته قطعا باید در این زمینه مهندس معمار داشته باشید و روی صحبت ما در این مقاله سایت مستردکور هم با معماران عزیز می باشد . حال سوال اساسی این است که چه ویژگی هایی برای پشتیبانی نور مناسب است، چه مکان هایی برای مبلمان و یا بافت در نظر گرفته شده است؟ مطالعات بی شماری درباره استفاده از نور برای تشویق رفتار خاص یا ایجاد یک تصویر جذاب انجام شده است. یافته ها روشن هستند، نور تعیین تابش یک رنگ است. نور می تواند یک تصویر درخشان و یا کسل کننده ایجاد کند. و در رابطه با محیط اگر روشنایی عمومی وسیع و مستقیم باشد، یک فضا را می توان در یک نگاه مورد سنجش قرار دهیم. نور درست می تواند این رفتار فعالانه را تحریک  کند. از سوی دیگر، برجسته شدن مجدد اشیاء، راهی عالی برای ایجاد خلق و خوی تازه در انسان است. این احساس تازه باعث می شود که ادراک چشم فیلتر شود. با نور خوب شما می توانید یک فضا را به شیوه ای دلپذیر ساده کنید، عناصر اضافی را بیرون آورید و ریتم اضافه کنید تا یک دکوراسیون دل پذیر به آن اضافه شود. این وسیله ای است برای اینکه بتوان بر یک کار خاص تاکید کرد.  توجه به جزئیات و تکنیک فنی لازم برای دستیابی به بهترین نتایج از ملزومات کار طراحان نور است؛ با این حال، این استعدادها در عرصه کوتاهی قرار دارند. طراحی سنتی نور، باعث می شود با انتخاب یک اتصال روشنایی  به طور فزاینده ای  فضای یکنواختی را روشن کرده و به یک سطح نور منفی برسد.

 این رویکرد استریل خوشبختانه چیزی از گذشته است و حتی یک طرح روشنایی ساده امروزی حداقل سه مرحله دارد: مرحله اول روشنایی عمومی یا پایه ای که کل فضا را نشان می دهد. این نقطه شروع قبل از هر چیز دیگری است. گام دوم، روشنایی خلق و خوی است، افزودن فضایی آرام. مرحله سوم روشنایی برای خواندن و تمرکز است. بنابراین برای کمک به فعالیت های خاص مانند خواندن و برجسته سازی جزئیات معماری، اقلام مبلمان و یا آثار هنری.

انسان ها مستحق یک محیط پویا هستند، با نور در زمان هایی خاص می توان به این محیط دست یافت.یک طراحی خوب محدوده زیبایی شناسی، فیزیولوژیکی و احساسی یک فضا را در نظر می گیرد. در هر طراحی معماری و دکوراسیون ، همیشه یک چالش بزرگ این است که ویژگی های مشترک انسان ها و فضا را تا حد امکان پیدا کند و نگاه طبیعی و تازه ای داشته باشد.

امروزه آگاهی رو به رشدی از اثرات قابل توجه روشنایی و نور یکپارچه بر روی شخصیت فضا و خلق و خوی مردم به دست آمده است. پروژه های انجام شده در بخش سلامت نشان می دهد که برای مثال هیچکس از بازدید کنندگان از نورپردازی فضای داخلی بیمارستان لذت نمی برد. روشنایی مناسب و طراحی دوستانه می تواند آن فضا را روحیه بخش تر و شادتر کند.(در همین زمینه میتوانید در بخش دکوراسیون فضاهای درمانی سایت مستردکور اطلاعات بیشتری جستجو نمایید)

 

 

برای رسیدن به یک هدف ، ارتباط موثر بین طراح نور و معماری و مشتری نیاز است

ادوارد برینک متخصص نورپردازی هلندی می گوید: “من به دنبال گام به گام درگیر کردن مشتری هستم. او مجبور نیست انتخاب کند اما در بازی کشف شگفتی ها و تلاش کردن و استفاده از فرصت ها که اغلب بسیار تعجب آور است باید شرکت داشته باشد. برای طراحی یک طرح نورپردازی، نیاز به ارتباط خوب بین طراح و مشتری وجود دارد. اگر فقط از طریق یک معمار یا طراح داخلی ارتباط برقرار کنید، ممکن است اطلاعات مهم و درک متقابل توسط مشتری به دست نیآید. بنابراین رسیدن به یک نتیجه خوب تقریبا غیرممکن است. اگر میخواهید برنامه نورپردازی را به طور کامل بنا بر خواسته های مشتری تنظیم کنید، باید به او اطلاعات دهید. اگر اعتماد مشتری را دریافت نکنید، یک طرح نورپردازی مانند یک منوی غذا عمل می کند: صرفا وعده هایی به شما می دهد و راه را برای تفسیرهای مختلف باز می کند. ارتباطات مفید، اعتماد و موافقت نامه های روشن سازمانی برای همکاری خوب و نتیجه گیری به همان اندازه خوب لازم است”.

spain lighting in christmas

برینک معتقد است: “نیاز به اطلاعات زیادی در زمینه نور وجود دارد، همانطور که از تعداد دفعات بازدید از وب سایت برینک لایت تاکنون از سال ۲۰۰۱ می توان متوجه شد. این بهترین سایت مشاوره و گسترده ترین نوع آن در هلند است. در ابتدا عوامل نورپرداز و واردکنندگان از فرصتهایی که از طریق اینترنت استفاده می کردند بسیار کم بود. این امر معمول بود که مشتریان حداقل اطلاعات را در اختیار مشتریان قرار دهند. علاوه بر این، طراحی نورپردازی  هنوز تا حد زیادی توسط مغازه ها مانند خرده فروشی ها و یا عمده فروشان بدون اطلاع کافی از محصول توزیع شده انجام می شد. شکاف فنی و هنری در این بازار ثابت شده است؛ نقاط قوت هر دو طرف باید متحد شوند. به این ترتیب، دانش صحیح و تجربه می تواند با یک عرضه بزرگ و به روز شده و رقابتی ترکیب شود”.

 

مستر دکور .

روشنایی لامپ اتاقlightsدکوراسیون داخلی یک خانهspain lighting in christmas
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

    در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


    با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد