نورپردازی در معماری ، اهمیت و لزوم نورپردازی اصولی در ساختمان
معماری

نورپردازی در معماری ، اهمیت و لزوم نورپردازی اصولی در ساختمان

نورپردازی در معماری از اهمیت فراوانی برخوردار است. روشنایی تاثیر زیاد بر حس فضا، انرژی و کارایی افراد و همچنین بهتر و زیبا تر دیده شدن محیط و اجزاء محیط دارد.

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی
دکوراسیون داخلی

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی را می دانید؟ رنگ مورد علاقه شما چیست؟ دوست دارید خانه یا محل کار شما چه رنگی باشد؟ در این مطلب قصد داریم رنگ را بهتر بشناسیم تا اهمیت رنگ در معماری را بهتر درک کنیم.

نور در معماری سنتی و اهمیت نور در ساختمان ها
معماری

نور در معماری سنتی و اهمیت نور در ساختمان ها

نور در معماری سنتی همیشه بخشی جدایی ناپذیر از سازه بوده است. علاوه بر نقشی که نور در معماری برای تامین روشنایی فضا داشته به عنوان جزئی از تزئینات معماری به خصوص، معماری سنتی نیز محسوب می شده است.

طراحی نما و نکاتی که باید قبل از طراحی به آن ها توجه کنید

نمای ساختمان به دلیل اینکه در خیابان قابل مشاهده است و می تواند در زیبایی بصری و جذابیت منطقه تاثیر گذار باشد نقش بسیار مهم و پر اهمیتی دارد. با توجه به این موضوع و اهمیت نما باید در طراحی نما به نکاتی مانند مقیاس ، ظرافت ، نسبت ها ، نقاط بحرانی و ریتم توجه کرد. ارتفاع ساختمان یکی از نکات مهمی است که در طراحی نمای ساختمان بسیار پراهمیت و مهم می باشد.
425 روز پیش
33,943 نمایش
طراحی نما و نکاتی که باید قبل از طراحی به آن ها توجه کنید

طراحی نما و نکاتی که باید قبل از طراحی به آن ها توجه کنید

نمای ساختمان به دلیل اینکه در خیابان قابل مشاهده است و می تواند در زیبایی بصری و جذابیت منطقه تاثیر گذار باشد نقش بسیار مهم و پر اهمیتی دارد. با توجه به این موضوع و اهمیت نما باید در طراحی نما به نکاتی مانند مقیاس ، ظرافت ، نسبت ها ، نقاط بحرانی و ریتم توجه کرد. ارتفاع ساختمان یکی از نکات مهمی است که در طراحی نمای ساختمان بسیار پراهمیت و مهم می باشد. در ادامه نکاتی را در رابطه با طراحی نما با شما در میان می گذاریم.

چک لیست طراحی نما

برای طراحی نما همیشه باید نکاتی را به عنوان چک لیست طراحی در نظر داشته باشیم که به شرح زیر است :

خارج از ساختمان، نقش مثبتی در فضای عمومی ایفا کند.

ارتفاعات به خوبی در نظر گرفته شده و به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از ساختمان طراحی شده باشد.

تمرین طراحی 

خطوط مستقیم و شکسته ساختمان را دنبال کنید

وجود یک خط مشترک در نمای ساختمان ها و یا فضای اطراف با نمای ساختمان مورد نظر باعث ایجاد هماهنگی و پیوستگی در ظاهر بصری خیابان ها که یک فضای عمومی است، می شود. استفاد از خطوط موجود در فضای اطراف باعث ادغام ساختمان با فضای سبز آن منطقه نیز می شود. اطمینان حاصل کنید که طراحی انجام شده علاوه بر داشتن جذابیت و زیبایی بصری، کاربردی نیز باشد.

طراحی نما بر اساس داشتن مقیاس ، نسبت ، ریتم ، پر و خالی بودن فضاها

با ترکیب و استفاده درست از موارد زیر اطمینان حاصل خواهید کرد که طراحی پویا و زیبایی خواهید داشت :

درب و پنجره و دیوار که مکرر تکرار می شود

ریتم های عمودی و باریک

پترن ها ، تو رفتگی ها و برامدگی ها مانند پنجره ها ، بالکن و حیاط 

استفاده از المان ها به صورتی پویا و قابل رویت در نمای از ساختمان 

توجه به استفاده از مصالح و جزئیات طراحی و نحوه اجرا و اجرای صحیح و مراقبت و نگهداری از نما در طول عمر ساختمان از نکاتی است که باید در طراحی نما نیز در نظر بگیرید.

استفاده از ویژگی هایی مانند سایه ، نور خورشید ، و پنجره برای تامین نور طبیعی ساکنان ساختمان می باشد و باعث ایجاد نمایشی جذاب از نمای ساختمان می شود.

بالکن های پیش آمده و محفظه ای یک روش عالی برای کنترل و هدایت نور خورشید می باشد. 

نمای ساختمان باید به گونه ای باشد که چه از دور و چه از نزدیک جلوه ی بصری زیبایی داشته باشد.

تعداد عناصر موجود در نمای ساختمان ، چگونگی ترکیب عناصر و مصالح نما با هم  و تقابل و ارتباط عناصر و مصالح از نکات مهمی است که در زیبا دیده شدن در تمامی مقیاس ها و در تمامی فواصل بسیار تاثیر گذار می باشند.

هنگام طراحی نما باید به طراحی بالکن  و تراس های موجود نیز توجه داشته باشید.

در ادامه به چند نکته که در طراحی بالکن و تراس باید به آن توجه کرد می پردازیم :

سعی شود که برای بالکن و تراس از درب های کشویی استفاده شود.

فضای کافی برای میز و صندلی در نظر گرفته شود.

مصالح مورد استفاده در پوشش کف باید نسبت به تغییرات آب و هوایی و رطوبت مقاوم باشد.

بالکن ها نباید فضایی جدا از فضای خانه باشند و باید ادامه ای درست از فضای داخلی باشند.

به نمای پشتی ساختمان ها نیز توجه کنید. 

نمای پشتی ساختمان ها اغلب مورد توجه قرار نمی گیرند.توجه به نمای پشتی ساختمان نیز امری مهم و تاثیر گذار است، به ویژه هنگامی که ساختمان شما بلندتر از ساختمان های اطراف است. معمولا پله های فرار در پشت ساختمان ها قرار دارند از این رو باید یه این نکته توجه داشته باشید و این موضوع را در طراحی های خود لحاظ کنید.

ادغام عناصر تاسیساتی و خدماتی ساختمان مانند لوله ها ، دریچه های مربوط به کانال های تهویه و درب پارکینگ با عناصر موجود برای طراحی نما 

عناصر تاسیساتی و خدماتی باید در طول فرایند طراحی در نظر گرفته شوند تا اطمینان حاصل شود که آنها به طور کلی در شکل کلی ساختمان قرار دارند و از بیرون مانند یک جزء اضافی دیده نشوند. باید به تاثیری که این عناصر بر روی مناطق و فضاهای قابل مشاهده می گذارند بسیار توجه شود.

036803690373036703710372
افزودن دیدگاه جدید

نویسنده

sahar sobhani
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد