نما ی ساختمان ها ،آشنایی با نما و دلایل نما سازی

1062 روز پیش
1,957 نمایش
نما ی ساختمان ها ،آشنایی با نما و دلایل نما سازی

نمای ساختمان ها، آشنایی با نما و دلایل نما سازی

برای شروع نما ی ساختمان ها بهتر است ابتدا به معنی لغوی نما بپردازیم و سپس وارد مبحث نمای ساختمان ها شویم.

 • نما در لغت نامه دهخدا به معنای :

 1. صورت ظاهری هر چیزی
 2. آنچه که در معرض دید و در مقابل چشم است
 3. آنچه از بیرون دیده می شود
 4. منظره خارجی بنا و عمارت
 5. قسمت خارجی ساختمان

در ایران شهر نشینی طی دهه های گذشته با شتاب رو به گسترش است و همچنان این روند افزایش جمعیت و شهرنشینی ادامه دارد و رشد سریع جمعیت و گرایش مردم به شهر نشینی، تقاضای فزاینده ای را برای تهیه مسکن به دنبال داشته است. در سال های گذشته، اهمیت به فضاهای عمومی و ارزش و کیفیت زندگی شهری افزایش یافته و در نتیجه نما ی ساختمان ها و نماسازی اهمیت دوباره ای یافته است.

در شهر ها نما ی ساختمان ها اهمیت بیشتری دارند.

 • دلایل نماسازی:

 1. نما ی ساختمان ها باعث زیبا شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان ها و در نتیجه دور نما و تصویری زیباتر می شود.
 2. نما ی ساختمان ها موجب صرفه جویی در انرژی و کاهش اتلاف انرژی در تمام فصول می شود زیرا نما ی ساختمان ها همانند یک عایق حرارتی و برودتی عمل میکنند.
 3. نما ی ساختمان ها همانند یک عایق صوتی ایده ال عمل می کنند که باعث کاهش ورود صداهای آزار دهنده و آلودگی صوتی به فضای داخلی و مسکونی ساختمان ها می شوند. ساختمان هایی با نمایی از جنس سنگ، بتن و آجر عایقهای صوتی مناسبی هستند.
 4. نما ی ساختمان ها با مقاومت در برابر شرایط نامساعد جوی به دوام و پایداری ساختمان ها کمک می کند.

نما ی ساختمان ها در واقع مرز بین داخل و بیرون یا مرز بین فضای عمومی و خصوصی است که این مرز باید حریم خصوصی ساکنان خود را حفظ کند.نمای ساختمان ها شامل اطلاعات زیادی از موقعیت فرهنگی ساختمان، ذوق تزئین و خانه آرایی طراح و مالک و وضعیت ساکنان ساختمان در بین عموم است. نماهای داخل ساختمان بیشتر جنبه خصوصی دارند، نماهایی که به سمت کوچه و بافت شهر باز می شوند، جنبه عمومی تر دارند.

 

نمای شیشه ای یا کرتین وال از جمله نماهای مدرن و محبوب می باشد.

نماهای بیرونی ساختمان علاوه بر اینکه نمود اجتماعی دارند باید معرف ساکنان و درون خود نیز باشد، در نتیجه نمای هر ساختمان باید هم با فضای عمومی و اجتماعی همبستگی داشته باشد و هم بتواند حجم داخلی ساختمان و ساکنان را بیان کند.

نمای هر ساختمانی در مجموعه شهری که در آن هست موثر است. نباید به نما ی ساختمان ها جدا از هم نگاه کرد اگر به نمای ساختمان واحدی، بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان ها فکر شود، همگونی و هماهنگی نمای شهری در کلیت از بین می رود. نما ی ساختمان ها باید با توجه به تناسبات در و پنجره و … یک کلیت هماهنگ باشد. نمای رو به بیرون و کوچه و خیابان باید تابع عوامل همبستگی بین نماهای ساختمان های اطراف باشد. اما در عین حال با توجه به عملکرد، ابعاد و مصالحشان شخصیت متفاوت و منحصر بفرد خود را دارند.

 

طراحی نما با توجه به نمای کلی شهر

نما ساختمان ها با توجه به شرایط محیطی مانند آب و هوا، باد و طوفان، زلزله و میزان آلاینده‌های هوا در مناطق مختلف، متفاوت می‌باشند. مصالحی که در نماهای شهرهای بزرگ و صنعتی که آلایندگی بالایی دارند، به کار می‌روند در مقایسه با مصالح کاربردی برای نمای شهرهای کوچک که هوای پاک دارند متفاوت است. همچنین نما ی ساختمان ها در مناطق سردسیر به لحاظ میزان مقاومت در برابر یخ‌زدگی و یا عایق بودن نسبت به سرما و گرما با نمای قابل کاربرد در مناطق گرمسیر متفاوت می‌باشد.

 • قیمت تمام شده نما و سرعت اجرای نما از شاخصه‌های بسیار مهم در انتخاب نما هستند زیرا هرچه قیمت نما افزایش یابد، قدرت خرید و متقاضیان آن نما کاهش یافته و محدودتر خواهد شد و طولانی شدن بهره برداری از پروژه موجب افزایش هزینه ها می شود. یکی از نکات حائز اهمیت در نماسازی ساختمان ها این است که هر نمایی باید كاملاً صحیح و با اصول درست نگهداری شود و در صورت آسیب دیدگی نما، برای جلوگیری از صدمات جدی تر و در نهایت تخریب كلی نما و ساختمان  به منظور حفظ و احیای منظره و جلوه ساختمان، باید قسمتهای آسیب دیده كاملاً مرمت و بازسازی شوند.

با انواع نما ها در مبحث بعد آشنا خواهیم شد.

نمای ساختمان هانمای ساختمان هانمای ساختماننمای ساختمان ها
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

  در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


  با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد