با ۷ سبک از انواع سبک طراحی داخلی بیشتر آشنا شوید.
دکوراسیون داخلی

با ۷ سبک از انواع سبک طراحی داخلی بیشتر آشنا شوید.

عدم شناخت انواع سبک طراحی یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد در تغییر دکوراسیون فضای خود با آن برخورد میکنند. آشنایی با انواع سبک طراحی داخلی به حل این مشکل بسیار کمک خواهد کرد.

نماهای خاص و منحصر به فرد!
نما

نماهای خاص و منحصر به فرد!

نمای ساختمان اولین چیزی است که مردم در مواجه با ساختمان میبینند به همین دلیل نما نماینده و بیانگر هویت و عملکرد ساختمان است.

باغ آسیایی ، منظری با جاذبه ی سبز
محوطه و فضای سبز

باغ آسیایی ، منظری با جاذبه ی سبز

باغ آسیایی فراتر از زیبایی شناسیست. باغ ژاپنی و عناصر طراحی باغ ژاپنی یکی از انواع محبوب باغ  های آسیایی می باشد. تمامی عناصر در باغ های ژاپنی نمادین بوده و دارای معنی و مفهوم خاصی می باشد.

نما ی ساختمان ها ،آشنایی با نما و دلایل نما سازی

نما باید بتواند حجم داخلی ساختمان و ساکنان را بیان کند.نما ی ساختمان ها در مجموعه شهری که در آن هست موثر است. نباید به نمای ساختمان ها جدا از هم نگاه کرد اگر به نمای ساختمان واحدی، بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمانها فکر شود.
243 روز پیش
1,421 نمایش
نما ی ساختمان ها ،آشنایی با نما و دلایل نما سازی

نمای ساختمان ها، آشنایی با نما و دلایل نما سازی

برای شروع نما ی ساختمان ها بهتر است ابتدا به معنی لغوی نما بپردازیم و سپس وارد مبحث نمای ساختمان ها شویم.

 • نما در لغت نامه دهخدا به معنای :

 1. صورت ظاهری هر چیزی
 2. آنچه که در معرض دید و در مقابل چشم است
 3. آنچه از بیرون دیده می شود
 4. منظره خارجی بنا و عمارت
 5. قسمت خارجی ساختمان

در ایران شهر نشینی طی دهه های گذشته با شتاب رو به گسترش است و همچنان این روند افزایش جمعیت و شهرنشینی ادامه دارد و رشد سریع جمعیت و گرایش مردم به شهر نشینی، تقاضای فزاینده ای را برای تهیه مسکن به دنبال داشته است. در سال های گذشته، اهمیت به فضاهای عمومی و ارزش و کیفیت زندگی شهری افزایش یافته و در نتیجه نما ی ساختمان ها و نماسازی اهمیت دوباره ای یافته است.

در شهر ها نما ی ساختمان ها اهمیت بیشتری دارند.

 • دلایل نماسازی:

 1. نما ی ساختمان ها باعث زیبا شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان ها و در نتیجه دور نما و تصویری زیباتر می شود.
 2. نما ی ساختمان ها موجب صرفه جویی در انرژی و کاهش اتلاف انرژی در تمام فصول می شود زیرا نما ی ساختمان ها همانند یک عایق حرارتی و برودتی عمل میکنند.
 3. نما ی ساختمان ها همانند یک عایق صوتی ایده ال عمل می کنند که باعث کاهش ورود صداهای آزار دهنده و آلودگی صوتی به فضای داخلی و مسکونی ساختمان ها می شوند. ساختمان هایی با نمایی از جنس سنگ، بتن و آجر عایقهای صوتی مناسبی هستند.
 4. نما ی ساختمان ها با مقاومت در برابر شرایط نامساعد جوی به دوام و پایداری ساختمان ها کمک می کند.

نما ی ساختمان ها در واقع مرز بین داخل و بیرون یا مرز بین فضای عمومی و خصوصی است که این مرز باید حریم خصوصی ساکنان خود را حفظ کند.نمای ساختمان ها شامل اطلاعات زیادی از موقعیت فرهنگی ساختمان، ذوق تزئین و خانه آرایی طراح و مالک و وضعیت ساکنان ساختمان در بین عموم است. نماهای داخل ساختمان بیشتر جنبه خصوصی دارند، نماهایی که به سمت کوچه و بافت شهر باز می شوند، جنبه عمومی تر دارند.

 

نمای شیشه ای یا کرتین وال از جمله نماهای مدرن و محبوب می باشد.

نماهای بیرونی ساختمان علاوه بر اینکه نمود اجتماعی دارند باید معرف ساکنان و درون خود نیز باشد، در نتیجه نمای هر ساختمان باید هم با فضای عمومی و اجتماعی همبستگی داشته باشد و هم بتواند حجم داخلی ساختمان و ساکنان را بیان کند.

نمای هر ساختمانی در مجموعه شهری که در آن هست موثر است. نباید به نما ی ساختمان ها جدا از هم نگاه کرد اگر به نمای ساختمان واحدی، بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان ها فکر شود، همگونی و هماهنگی نمای شهری در کلیت از بین می رود. نما ی ساختمان ها باید با توجه به تناسبات در و پنجره و … یک کلیت هماهنگ باشد. نمای رو به بیرون و کوچه و خیابان باید تابع عوامل همبستگی بین نماهای ساختمان های اطراف باشد. اما در عین حال با توجه به عملکرد، ابعاد و مصالحشان شخصیت متفاوت و منحصر بفرد خود را دارند.

 

طراحی نما با توجه به نمای کلی شهر

نما ساختمان ها با توجه به شرایط محیطی مانند آب و هوا، باد و طوفان، زلزله و میزان آلاینده‌های هوا در مناطق مختلف، متفاوت می‌باشند. مصالحی که در نماهای شهرهای بزرگ و صنعتی که آلایندگی بالایی دارند، به کار می‌روند در مقایسه با مصالح کاربردی برای نمای شهرهای کوچک که هوای پاک دارند متفاوت است. همچنین نما ی ساختمان ها در مناطق سردسیر به لحاظ میزان مقاومت در برابر یخ‌زدگی و یا عایق بودن نسبت به سرما و گرما با نمای قابل کاربرد در مناطق گرمسیر متفاوت می‌باشد.

 • قیمت تمام شده نما و سرعت اجرای نما از شاخصه‌های بسیار مهم در انتخاب نما هستند زیرا هرچه قیمت نما افزایش یابد، قدرت خرید و متقاضیان آن نما کاهش یافته و محدودتر خواهد شد و طولانی شدن بهره برداری از پروژه موجب افزایش هزینه ها می شود. یکی از نکات حائز اهمیت در نماسازی ساختمان ها این است که هر نمایی باید كاملاً صحیح و با اصول درست نگهداری شود و در صورت آسیب دیدگی نما، برای جلوگیری از صدمات جدی تر و در نهایت تخریب كلی نما و ساختمان  به منظور حفظ و احیای منظره و جلوه ساختمان، باید قسمتهای آسیب دیده كاملاً مرمت و بازسازی شوند.

با انواع نما ها در مبحث بعد آشنا خواهیم شد.

نمای ساختمان هانمای ساختمان هانمای ساختماننمای ساختمان ها
افزودن دیدگاه جدید

نویسنده

وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد