پرکاربرد ترین سبک های نما در معماری ایران

1061 روز پیش
3,296 نمایش
پرکاربرد ترین سبک های نما در معماری ایران

پرکاربرد ترین سبک های نما در معماری ایران

در مبحث قبل با نمای ساختمان ها و معانی و دلایل طراحی نما آشنا شدید. نماسازی ساختمان ها دارای سبک های مختلفی است، ولی در این مقاله با پرکاربرد ترین سبک های نما در معماری ایران آشنا می شویم و به بررسی دیگر سبک های مختلف نما در قسمت های بعد می پردازیم. امروزه نمای خارجی ساختمان ها و نماسازی و طراحی نما از اهمیت ویژه ای برخوردار گشته است، چرا که افراد قبل از هر چیز در مواجهه با ساختمان با مدل و سبک های طراحی نما برخورد میکنند. در اینجا به پرکاربرد ترین سبک های نما در معماری ایران می پردازیم:

 

نما مرزی بین فضای داخلی و خارجی ساختمان می باشد.

 • نمای رومی

یکی از پرکاربرد ترین سبک های نما، نمای رومی است. نمای رومی که به نمای کلاسیک هم شناخته می شود به دلیل داشتن شاخصه های زیبایی متعدد افراد زیادی را بخود جذب می کند. اینگونه نماها بخاطر معماری تقریبا پیچیده و مصالح ساختمانی گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و تراورتن که در تصور عموم مخصوص ساختمان های لوکس و طبقه مرفه جامعه است بیشتر استفاده می شود و جزء پرکاربرد ترین سبک های نما به شمار می رود.

 

نما با المان های رومی

نمای رومی با توجه به سبک، نوع طراحی و ساخت تاثیرات مختلفی روی افراد می گذارد حتی انتقاد های زیادی روانه ی این سبک معماری  شده است، زیرا بسیاری معتقدند که باید از معماری متناسب با فرهنگ ایرانی استفاده کرد و نباید این سبک جزء پرکاربرد ترین سبک های نما در معماری ایران باشد. اما واقعیت این است که سبک معماری رومی در نمای کلاسیک ساختمان در واقع فقط مخصوص به روم باستان نمی شود بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر میگیرد که شامل ایران باستان نیز می شود. کتیبه های تخت جمشید و سر ستون های زیبای آنها دقیقا در طراح های رومی وجود دارد و به کرات از آنها استفاده می شود.

 

نما رومی

 • دلایل طراحی نما به سبک رومی :

 1. به دلیل گسترده شدن استفاده از سنگ تراورتن و کشف معادن متعدد است.
 2. تنوع در بازه های قیمتی موجب شده است که ساختمان های سنگی که عمدتا بر اساس سبک های دوران باستان طراحی می شوند دوباره مد شوند.
 3. . دلیل دیگر افزایش نمای کلاسیک مربوط به جزئیات نمای کلاسیک رومی ساختمان هاست که نسبت به معماری اسلامی و ایرانی پیچیدگی ها کمتری دارند و بروز نشدن معماری اسلامی مخصوصا در دو قران اخیر باعث افزایش استفاده از نماهای رومی شده است.
 4. یکی از دلایل اصلی استفاده از این سبک، عدم وجود سبک زیبا، قابل قبول و خاصی در معماری حال حاضر کشورمان در طراحی نما است.

 

ساختمانی با نمایی با سبک رومی

طراحی نمای مدرن

یکی دیگر از پرکاربرد ترین سبک های نما، طراحی نمای مدرن است. طراحی نما های خارجی ساختمان ها یا نماسازی، نقش بزرگ و مهمی در ساخت و ساز ساختمان های مسکونی و تجاری دارد.

 • طراحی یک نمای ایده ال و مناسب :

 1. ارزش اقتصادی ساختمان را افزایش می دهد.
 2. موجب افزایش انرژی های مثبت در درون ساختمان و محیط اطراف آن می گردد.
 3. تاثیرات بسیار مثبتی بر روی ساکنین ساختمان خواهد گذاشت.

 

خانه ای با نما مدرن

 

 • تفاوت اصلی این سبک با سبک رومی:

 1. حذف تزئینات و ساده تر شدن عناصر نما
 2. مصالح بکار رفته بر خلاف نمای کلاسیک معمولاً بیش از یک مصالح

با وجود تأکید معماری مدرن بر ساده شدن طرح اما آنچه گاهی در نماهای طراحی شده در ایران مشاهده می شود تعدد مصالح بکار رفته است. در اینگونه نماها، شکستگی بیش از حد فرم ها، استفاده از فرم های نامتعارف و بهم ریختگی نما که با هدف جذابتر کردن نما انجام می شود، اغلب نتیجه ای نامطلوب دارد. شهرداری اکنون برای جلوگیری از آشوب نمای شهری ضوابطی تدوین کرده که از تعدد مصالح، استفاده از فرم های نامتعارف و بهم ریختگی بیش از حد نما جلوگیری کند.

 

نما ساده، مدرن و زیبا

طراحی نمای مینیمال

نمای مینیمال یکی دیگر از پرکاربرد ترین سبک های نما است. سبک ساده گرایی یا مینیمالیسم نوعی دیگر از سبک های طراحی نماست که در ایران در برابر سبک های دیگر زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 • اصل و هدف در این سبک از طراحی نما :

 1. سادگی
 2. نفی هرگونه تزئینات اضافی
 3. کاربرد ساده و صریح فرم ها
 4. استفاده از تعداد محدودی از مصالح در نما

در این سبک مصالح بکار رفته در نما معمولاً یک یا دو مصالح بوده است و بسیار به ندرت تعداد مصالح بیشتر از دو نوع می شود. در ایران تعداد کمی از این نوع نماها طراحی و ساخته شده است و انتظار می رود در آینده تعداد اینگونه نماها بیشتر شده و از تعداد نماهای با مصالح متعدد و فرم های شکسته کاسته شود.

 

نما ساده که فقط از دو نوع مصالح در آن استفاده می شود.

پرکاربردترین سبک های نمانما مدرننما مینیمالنما رومینما مدرن11f94752c3ef7f6823ccc69623e67c8dea
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

  در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


  با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد