طراحی باغ ژاپنی و باغ ژاپنی را کامل تر و جامع تر بشناسید!

1064 روز پیش
36,309 نمایش
طراحی باغ ژاپنی و باغ ژاپنی را کامل تر و جامع تر بشناسید!

طراحی باغ ژاپنی و باغ ژاپنی را کامل تر و جامع تر بشناسید!

در طراحی منظر، باغ ژاپنی نوعی باغ است و اساس طراحی باغ ژاپنی و زیبایی شناسی آن ساده گرایی و الهام از طبیعت می باشد و برای ایجاد محیطی پر از آرامش جهت انجام مدیتیشن و تفکر ساخته می شود.

هنر باغبانی ژاپنی و طراحی باغ ژاپنی به احتمال زیاد از چین یا کره وارد شده است. اسناد تاریخی نشان می دهد که تا قرن پنجم در باغهای امپراتوری و کاخ ها یک آبگیر در وسط محوطه قرار گرفته و در مرکز آن یک جزیره قرار داشته که با پل هایی به باغ متصل میشده است و این آبگیرها از ویژگی های اصلی باغ ها به حساب می آمدند.

باغ ژاپنی

در طول تاریخ باغ ها معمولا توسط اشراف، راهبان، جنگجویان، سیاستمداران و صنعتگران برای اهداف مختلفی مانند تفریح و یا انجام اعمال مذهبی ساخته شده اند. تکامل باغ ها و طراحی باغ ژاپنی با دوره های تاریخی ژاپن هماهنگ بوده و ویژگی های فرهنگی و مذهبی دوره های مختلف در باغ ها به شکل های مختلف منعکس شده است و انواع مختلفی از باغ های ژاپنی را بوجود آورده است. برخی از این باغ ها در طول زمان از بین رفته اند اما هنوز هم باغ هایی از دوره های قدیمی تر وجود دارد.

در ادامه چند دوره تاریخی و سبک محوطه و باغ سازی در این دوره ها را بررسی می کنیم.

قبل از سال ۷۹۴

یکی از اولین گونه های باغ ژاپنی مکان های مقدسی در میان طبیعت بود که این مکان ها رد توسط سنگریزه ها از بقیه طبیعت جدا و مشخص میکردند. پیش از وارد شدن فرهنگ چین به ژاپن این فرم اولیه از باغ در برخی از زیارتگاه ها مرسوم بوده است.

سنگ در زمین های مقدس استفاده می شود.

طراحی باغ ژاپنی از قرن ششم به شدت و تحت تاثیر پذیرش فرهنگ چین و بودیسم قرار گرفت. در طول این دوره باغ ها در کاخ ها برای تفریح و سرگرمی امپراتور و اشراف زاده ها ساخته شد. حوضچه ها و جاده ها به عنوان نقاط کانونی باغ ها  شناخته شدند و از عناصر بودایی و تائو در باغ ها بسیار استفاده می شده است.

متاسفانه اکثر این نوع باغ ها از بین رفته اند.

دوره هین (۱۱۸۵_۷۹۴)

در طول این دوران به دلیل صلح و آرامش طولانی، به هنر بیشتر اهمیت داده شد. در این دوره برای کاخ ها و خانه های خود باغ های بزرگی برای فعالیت های تفریحی مانند قایقرانی، ماهیگیری و لذت بردن از طبیعت می ساختند.

با توجه به داستان ها و توصیفاتی که در رابطه با این باغ ها وجود دارد، این باغ ها دارای آبگیرهای بزرگی بودند که در وسط آن جزیره ای وجود داشت و این جزیره به کمک پل هایی به باغ متصل میشدند و این پل ها نیز به گونه ای بودند که قایق ها می توانستند از زیر آنها عبور کنند.

ساختمانی که مانند یک جزیره در وسط آبگیر قرار گرفته و توسط پل به باغ متصل شده است.

تنها آبگیر در این نوع باغ ها بوده که در باغ های دوره ها دیگر نیز به کار رفته است.

در اواخر این دوره بودایسیم محبوبیت زیادی پیدا کرد که جایگاه خاصی در باغ ها بدست آورد. در نتیجه این امر باغ ها شبیه به آنچه به عنوان بهشت در فلسفه بودا توصیف شده بود ساخته می شد. البته همچنان آبگیرهای بزرگ در این باغ ها جایگاه خود را حفظ کردند.

استفاده از المان های آیین بودایی.

دوره های Kamakura و Muromachi

در اوایل دوره ی Kamakur ، قدرت از اشراف زاده ها به نظامیان منتقل شد و طراحی طراحی باغ ژاپنی نیز تحت تاثیر این تحول قرار گرفت. در این باغ ها اغلب ساختمان ها به معابد متصل شدند تا به مذهب بیشتر از تفریح اهمیت داده شود.

در این دوران همچنین باغ ها کوچکتر، ساده تر و مینیمالیست تر شدند در حالیکه بسیاری از عناصر مانند آبگیر ها، جزایر، پل ها و آبشارها حفظ شدند. در این دوران باغ های خشک که از سنگ ها، شن و ماسه ساخته می شوند شکل گرفتند.

یکی از عناصر موجود در باغ های ژاپنی، آبشار می باشد.

در این دوره مرسوم بوده است که در طراحی باغ ژاپنی، محوطه اصلی باغ را سمت جنوبی خانه میساختند. با تغییر و پیشرفت در معماری در دوره Kamakura همانگونه که معماری داخلی دستخوش تغییراتی شد هنر باغبانی نیز به شدت مورد توجه قرار گرفت و درباره این موضوع مطالعات زیادی انجام شد. نام های بودایی به سنگ های مختلف داده شد و در طراحی محوطه از اصول مذهبی و فلسفی الهام گرفت.

 

سنگ در طراحی باغ ژاپنی بسیار با اهمیت و مقدس بوده است.

نمونه ای از باغ خشک

در دوره Muromachi به دلیل اینکه محبوبیت و توجه به باغ ها افزایش پیدا کرده بود، طراحی باغ ژاپنی نیز پیچیده تر شد.

در این دوره خلاقیت ذهنی و توجه به تفکر بیش از هر موضوع دیگری بر طراحی باغ ژاپنی غلبه داشت و باغ ها فردیت را منعکس می کردند. قسمتی از باغ ها به عنوان باغ چای در نظر گرفته شد و اتاق هایی نیز برای انجام مراسم چای در باغ های چای ساخته شد و هنر باغبانی ژاپنی را بسیار متحول کرد.

دوره ی Azuchi-Momoyama

همانطور که گفته شد در دوره های قبل قسمتی از باغ به عنوان باغ چای و برای برگزاری مراسم چای در نظر گرفته می شد. در این دوره اهمیت باغ های چای بیشتر شد.

ساختمان مخصوص مراسم چای

مراسم چای

باغ چای ساده و همچنین سودآور است. در اکثر باغ های ژاپنی این باغ وجود دارد.

دوره ادو (۱۶۰۷_۱۸۶۷)

در طول این دوره، طراحی باغ ژاپنی از مینیمالیسم دور شد. طبقه اشراف زاده خواستار تفریح و سرگرمی بیشتر در باغ ها شدند. که محصول آن پیاده رو های بزرگ، استخر، جزیره و تپه های مصنوعی بود. راه ها و مناطقی برای قدم زدن در باغ و لذت بردن از مناطر از اهمیت زیادی برخوردار شد.

راهی برای پیاده روی در باغ

در این دوره لمس طبیعت، توجه به نور و هوای تازه از اهمیت زیادی برخوردار بوده، به همین دلیل در خارج یا داخل خانه ها فضایی با این ویژگی ها ساخته می شد. امروزه نیز ترکیب یک فضای سبز کوچک با فضای خانه دوباره مورد توجه قرار گرفته است.

 

باغ های مدرن (۱۸۶۸ تا کنون)

در این دوران ژاپن وارد دوران نوسازی تحت تاثیر غرب شد. پارک های شهر به سبک غربی ساخته شدند و بسیاری از مسیرهای پیاده روی باغ های خصوصی برای استفاده عموم مردم باز شدند. سیاستمداران و حکومت برای احداث باغ ها و پارک های جدید اغلب از گل و گیاهان غربی مانند چمن های تخت استفاده کردند. بسیاری از این باغ های مدرن در توکیو ساخته شدند.

باغ مدرن تاثیر گرفته از محوطه سازی غربی

 

باغ مدرن ژاپنی که در آن از المان های سنتی استفاده شده است.

بعضی از طراحان مدرن باغ ها نیز سعی کردند که در طراحی باغ های جدید علاوه بر ایده های مدرن از عناصر سنتی نیز استفاده کنند.

 

05060507050804990500050105020503050405090511005110512
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

    در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


    با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد