عناصر و اصول طراحی باغ ژاپنی

1190 روز پیش
29,882 نمایش
عناصر و اصول طراحی باغ ژاپنی

عناصر و اصول طراحی باغ ژاپنی

چهار پارامتر اساسی (سنگ، آب، گیاهان و تزئینات) و پنج اصل طراحی باغ (عدم تقارن، محوطه، اقتباس از طبیعت، تعادل و نماد گرایی) در یک باغ ژاپنی وجود دارد. در این مقاله بررسی می کنیم که چگونه این عناصر و اصول طراحی با هم در شکل گیری باغ های ژاپنی تاثیر گذار خواهند بود. 

در رابطه با ایده ها و نکاتی برای طراحی منظر بخوانید.

نامتقارن

 همه باغهای ژاپنی دارای طراحی نامتقارن هستند. اما چرا؟ دلیل این موضوع این است که هیچ خط مستقیم یا اشکال هندسی در منظر های طبیعی وجود ندارد، و فقط خطوط منحنی دیده می شود.

طراحی باغ ژاپنی آب از عناصر باغ های ژاپنی می باشد.

تعادل 

 اصول زیادی وجود دارد که به کمک یکدیگر برای ایجاد تعادل در باغ ژاپنی کار خواهند کرد.

طراحی باغ ژاپنی به کارگیری از عناصر مختلف به شکل متعادل

اقتباس از طبیعت

اصلی ترین عنصر اقتباسی باغ های ژاپنی ، طبیعت است. در باغ های ژاپنی در کنار یک کوه، یک درخت قدیمی یا یک معبد، نمونه هایی از مناظر طبیعی اقتباس شده است که می تواند زمینه ای عالی برای محوطه سازی باغ ایجاد کند. در باغ های ژاپنی جلوه های پس زمینه تقویت می شود و سعی نمی شود که این جلوه ها پنهان یا ماسک شوند.

طراحی باغ ژاپنی باغ های ژاپنی شکل خاصی ندارند و برای ساخت آن از طبیعت الهام می گیرند.

محتوا

بر اساس فلسفه های تائو، بودیسم و شینتو، تمام باغ های ژاپنی برای تفکر طراحی شده اند. در حقیقت این باغ ها برای تفکرها عمیق فلسفی طراحی می شوند.

محوطه

بسیاری از باغهای ژاپنی از داخل ساختمان یا یک خانه دیده می شوند. یک پنجره بزرگ که به یک باغ باز می شود می تواند به عنوان یک قاب عکس خوش منظره عمل کند.

طراحی باغ ژاپنی ترکیب فضای زندگی و باغ و مرتبط ساختن این دو با هم

طبیعت 

کلیت باغ ژاپنی از طبیعت شبیه سازی می شود. اینکه در باغ های ژاپنی از طبیعت الهام گرفته شده است به معنای این نیست که این باغ ها نیاز به مراقبت ندارند. در همه باغهای ژاپنی به چند نکته بسیار توجه می شود : ماسه ها باید روزانه تمیز شوند و عاری از هیچ گونه برگی باشند، درختان و درختچه ها باید به دقت و حتی روزانه حرص شود. طراحان باغ ژاپنی بیشتر به عنوان هنرمندان در باغبانانی در نظر گرفته می شوند.

طراحی باغ ژاپنی طراحی باغ ژاپنی

مسیرها 

در باغ های ژاپنی مسیر های شنی‌ ، ماسه ای و یا سنگی برای قدم زدن بازدیدکننده ها و لذت بردن از باغ در نظر گرفته شده است.

طراحی باغ ژاپنی ساخت مسیر هایی برای پیاده روی در باغ های ژاپنی برای لذت بردن از فضای باغ

گیاهان 

در باغ های ژاپنی گیاهان و پوشش گیاهی از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. در طراحی باغ ژاپنی به طور عمده از گیاهان سبز با اشکال ، اندازه ها و بافت های مختلفی استفاده می شود. وجود درختان ، درخچه های گلدار ، چمن ها ، قارچ ها و … در اندازه ها و بافت های مختلف تنوع گیاهی در باغ ایجاد می کنند. برخی درختان مانند درخت آلو و گیلاس که شکوفه های زیبایی دارند و در زمستان عاری از برگ می باشند و برخی درختان مانند کاج که همیشه و در هر فصلی سبز می باشند. هر دو نوع درختان در باغ های ژاپنی دیده می شود. بامبو در باغ های ژاپنی بسیار با ارزش بوده و و نمادی از ثروت می باشد.

طراحی باغ ژاپنی تنوع گیاهی بالا در باغ های ژاپنی

تزئينات

حوض آب های سنگی همراه با بامبو، بخشی از مراسم های باغ ژاپنی، به ویژه قبل از مراسم چای است. حوض های آب اغلب با فانوس هایی با دقت و با توجه به موقعیت تزئین می شوند.

طراحی باغ ژاپنی تزئینات یکی از عناصر اصلی در باغ های ژاپنی می باشد.

سنگها 

طبق نظر فلسفه شینتو، سنگهای بزرگ با ارزش بوده و برای عبادت به عنوان یک جسم روحانی و مقدس مورد استفاده قرار می گیرد .

طراحی باغ ژاپنی باغ خشک جزئی از باغ ژاپنی محسوب می شود.

نمادگرایی 

سنگ های بزرگ نماد تپه ها ، کوه ها و جزایر می باشند. باغ های خشک به طور کامل از سنگ ، شن و ماسه ساخته شده اند و نمادی از امواج اقیانوس و دریاهای خشن می باشند.

کاج سیاه و سفید، گیلاس ژاپنی و درختان آلو همه نشانه های قدرت و استقامت در طراحی باغ ژاپنی هستند.

آب 

استخر ها نمادی از دریاها و دریاچه های واقعی و افسانه ای به عنوان یک عنصر مرکزی در باغ های ژاپنی مورد استفاده قرار می گیرند. 

طراحی باغ ژاپنی دریاچه در باغ ژاپنی نمادی از افسانه ها می باشد.

در رابطه با ویلا سازی و محوطه سازی بیشتر بخوانید.

044104350436043704380439044004420443044409980999طراحی باغ ژاپنیطراحی باغ ژاپنی01002طراحی باغ ژاپنیطراحی باغ ژاپنیطراحی باغ ژاپنیطراحی باغ ژاپنیطراحی باغ ژاپنی
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

    در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


    با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد