نورپردازی در معماری ، اهمیت و لزوم نورپردازی اصولی در ساختمان
معماری

نورپردازی در معماری ، اهمیت و لزوم نورپردازی اصولی در ساختمان

نورپردازی در معماری از اهمیت فراوانی برخوردار است. روشنایی تاثیر زیاد بر حس فضا، انرژی و کارایی افراد و همچنین بهتر و زیبا تر دیده شدن محیط و اجزاء محیط دارد.

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی
دکوراسیون داخلی

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی را می دانید؟ رنگ مورد علاقه شما چیست؟ دوست دارید خانه یا محل کار شما چه رنگی باشد؟ در این مطلب قصد داریم رنگ را بهتر بشناسیم تا اهمیت رنگ در معماری را بهتر درک کنیم.

نور در معماری سنتی و اهمیت نور در ساختمان ها
معماری

نور در معماری سنتی و اهمیت نور در ساختمان ها

نور در معماری سنتی همیشه بخشی جدایی ناپذیر از سازه بوده است. علاوه بر نقشی که نور در معماری برای تامین روشنایی فضا داشته به عنوان جزئی از تزئینات معماری به خصوص، معماری سنتی نیز محسوب می شده است.

اساس نورپردازی داخلی

نورپردازی یک قطعه مهم از پازل طراحی داخلی است. طراحی نورپردازی نقش بسیار مهمی در تاثیرگذاری فضا بر افراد دارد. یک اتاق با یک طراحی موفق به ترکیب سه نوع اساسی از نورپردازی شامل نورپردازی محیطی، نورپردازی عملکردی و نورپردازی تاکیدی نیاز دارد.
190 روز پیش
2,973 نمایش
اساس نورپردازی داخلی

اساس نورپردازی داخلی

لوستر، لامپ های رو میزی و لامپ های مخصوصی که روی زمین قرار می گیرند، نورهای نواری و لایه های نوری همه می توانند در یک اتاق نشیمن وجود داشته باشند. نورپردازی یک قطعه مهم از پازل طراحی داخلی است. طراحی نورپردازی نقش بسیار مهمی در تاثیرگذاری فضا بر روحیه افراد دارد.

نورپردازی یک نورپردازی خوب شامل نورپردازی عملکردی، محیطی و تاکیدی می باشد.

یک اتاق با یک طراحی موفق به ترکیب سه نوع اساسی از نورپردازی شامل نورپردازی محیطی، نورپردازی عملکردی و نورپردازی تاکیدی نیاز دارد. نورپردازی با توجه به محیط ، عملکرد محیط و میزان قدرت نور انجام می شود و به طور کامل می تواند بر طراحی و دکوراسیون فضا تاثیر گذار باشد.
اگر به دنبال ایده هایی برای طراحی اتاق نشیمن خود هستید، مقاله ۱۰ ترفند برای طراحی اتاق نشیمن کوچک را مطالعه کنید.

در ادامه یک بررسی کلی بر روی این سه نوع نورپردازی خواهیم داشت.

نورپردازی لوستر نه تنها بر دکوراسیون داخلی خانه شما تاثیر می گذارد بلکه روشنایی محیط را نیز فراهم می کند.

۱. روشنایی محیطی

منظور از روشنایی محیطی، تامین روشنایی و نور کل محیط یک اتاق است. این موضوع اغلب با چراغ ها و روشنایی هایی که زیبایی بصری نیز دارند مانند لوستر انجام می شود و در کنار تامین نور مورد نیاز محیط به زیبایی و دکوراسیون هم  توجه می شود . برخی لوازم که خاصیت انعکاس نور را دارند مانند آینه که از خاصیت انعکاس نور بالایی برخوردار است نیز می توانند بر میزان روشنایی محیط تاثیر بگذارد و محیط را روشن تر کند.

همیشه بهتر است  چراغ ها و لوازم روشنایی مورد استفاده در یک اتاق دارای مدارهای جداگانه باشند تا بتوان به راحتی روی هر نور کنترل داشت و در طول روز و مواقع مختلف میزان روشنایی نور یا حتی روشنی و خاموشی نور را به راحتی کنترل کرد.

استفاده از آباژور، لوازم تزئینی طلایی رنگ که رفلکس بالایی دارند و آینه علاوه بر زیبایی و تاثیر مثبت در دکوراسیون داخلی بر میزان روشنایی محیط نیز تاثیر گذارند.

۲. روشنایی عملکردی

منظور از نورپردازی عملکردی تامین نور مورد نیاز برای انجام وظایف خاص مانند خواندن ، نوشتن ، پخت و پز و یا حمام کردن می باشد. برای انجام کارهای مختلف به مقدار نور های متفاوتی نیاز می باشد و نور پردازی عملکردی با توجه به عملکرد خاصی انجام می شود.

لامپ های نواری ، لامپ های رومیزی و لامپ هایی که در کف نصب می شوند معمولا برای کنترل روشنایی و تغییر نور متناسب با عملکرد می باشد.

برای مثال در آشپزخانه نور هایی که زیر کابینت ها نصب می شوند نیز کارکرد عملکردی دارند و برای تهیه غذا مناسب می باشند.

نورپردازی نوری که در بالای تابلو ها قرار می گیرد به برجسته نشان دادن تابلو ها بر دیوار خانه کمک می کند.

۳. نورپردازی تاکیدی

نور پردازی تاکیدی با ایجاد نقاط کانونی مختلف و جذابیت بصری برای یک اتاق، یکی از عناصر مهم در نورپردازی می باشد.

روشنایی تاکیدی به برجسته نشان دادن اشیاء خاص مانند تابلو های هنری، مجسمه ها و قفسه های کتاب کمک می کند. همچنین می تواند برای برجسته کردن یک دیوار با بافت خاص یا دیگر ویژگی های معماری مورد استفاده قرار بگیرد.

نورهای نواری کلاسیک و نور هایی که بالای تابلو ها قرار می گیرند اغلب برای روشنایی تاکیدی مورد استفاده قرار می گیرند.

شما با داشتن این سه نوع نور پردازی ( نورپردازی محیطی ، نورپردازی عملکردی و نورپردازی تاکیدی ) فضایی با نورپردازی مناسب برای هر عملکرد و هر محیطی خواهید داشت.

0156015301540155000000000000000
افزودن دیدگاه جدید

نویسنده

sahar sobhani
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد