نکاتی در رابطه با نورپردازی داخلی (قسمت اول)

1152 روز پیش
28,759 نمایش
نکاتی در رابطه با نورپردازی داخلی (قسمت اول)

نکاتی در رابطه با نورپردازی داخلی (قسمت اول)

هیچ چیزی مانند نورپردازی داخلی نمیتواند موجب خوب یا بد دیده شدن یک طراحی داخلی شود. نورپردازی یک عنصر جدایی ناپذیر در طراحی داخلی هر فضایی می باشد.  نورپردازی علاوه بر تاثیری که در زیبایی محیط دارد جزء مهمی در زندگی روزمزه محسوب می شود.

نورپردازی به شکل های مختلفی در طراحی داخلی به کار می رود. رایج ترین شکل به کارگیری نور در معماری استفاده از چراغ های معمولی است که در سقف و دیوار مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مطلب تمام چیزهایی که شما باید بدانید تا یک نورپردازی خوب در فضای خود داشته باشید را بیان می کنیم. نورپردازی مناسب باعث ایجاد فضایی جالب و گرم می شود و همچنین به فضا شخصیت می بخشد.

درک انواع مختلف نورپردازی داخلی

مهمترین قاعده برای داشتن نورپردازی مناسب در فضا این است که انواع مختلف نورپردازی در فضا را بشناسیم. برای داشتن یک نورپردازی خوب لزوما نیازی به صرف هزینه های زیاد نیست. استفاده از سبک های مختلف نورپردازی و متناسب با فعالیت های مختلف انسانی فضایی مفید و پر جنب و جوش بوجود می آورد.

بزرگترین اشتباه رایج این است که همه فکر می کنند که فقط یک نوع نورپردازی وجود دارد و میتواند به تمامی نیاز های ما پاسخ دهد. این تفکر اشتباه است و همانطور که پیش تر گفته شده بود نورپردازی انواع مختلفی دارد و با لایه بندی مناسب نور ها می توانید فضایی مناسب را بوجود آورید. سه لایه اصلی در نور پردازی به شرح زیر است.

نور محیطی

نور محیطی ، لایه پایه یا اصلی در نورپردازی محسوب می شود که نور کلی فضای شما را تامین می کند.

نور های تاکیدی

نورهای تاکیدی یا جهت دار، ویژگی های کلیدی طراحی اتاق شما، مانند آثار هنری یا عناصر معماری را برجسته می کند. این نوع نورپردازی تقریبا مثل یک نقطه نظر برای کمک به پیشبرد ویژگی های کلیدی در فضای شما عمل می کند.

نور عملکردی

نورپردازی عملکردی روشنایی مورد نیاز برای انجام فعالیت هایی مانند مطالعه را تامین می کند. نورپردازی عملکردی باید به اندازه مناسب روشن باشد تا از فشار چشم جلوگیری کند البته باید دقت کرد که نور آنقدر هم زیاد نباشد که سایه های خیلی تیره ایجاد کند یا روشنایی زننده ای داشته باشد.

ما باید هر سه نورپردازی را در طراحی خود در نظر بگیریم. آشپزخانه ها و فضاهایی که در آن کارهایی انجام می شود به نورپردازی عملکردی قوی تری نیاز دارند درصورتیکه در فضاهایی مانند اتاق نشیمن نورهای محیطی و نورهای تاکیدی باید قوی تر باشند تا در فضا احساس راحتی و آرامش ایجاد کنند.

نورپردازی داخلی فضای خودتان را طراحی کنید

بهترین زمان برای سامان بخشیدن به نورپردازی فضا و داشتن یک نورپردازی صحیح زمان بازسازی خانه می باشد. زمان بازسازی بهترین موقعیت برای نصب اتصلات جدید برقی برای لایه های نورپردازی می باشد.
قبل از شروع بازسازی و نورپردازی جدید، به فضاهای مختلف محیط مورد نظرتان بروید و برای هر فضا متناسب با عملکرد فضا و با توجه به جواب سوالات زیر لایه های نورپردازی را مشخص کرده و همه چیز را یادداشت کنید.

۱. چطور از این فضا استفاده کنم؟ توجه داشته باشید که تمام فعالیت های اتاق شامل آشپزی، خواندن، تماشای تلویزیون، خوابیدن، بازی را در نظر بگیرید.

۲. جلوه هر اتاق در چیست؟ آیا ویژگی در این فضا وجود دارد که بخواهید آن ویژگی، مثلا یک نقاشی، گیاه یا شومینه را بارز کنید؟ این موضوع برای زمانی که شما شروع به استفاده از نورهای تاکیدی می کنید بسیار مفید خواهد بود.

۳. نور طبیعی به چه مقدار و از کجا وارد فضا می شود؟ آیا فضای شما به سمت جنوب است و نور خورشید به طور مستقیم از طریق پنجره وارد می شود یا به سمت شمال است و تنها نور غیر مستقیم دریافت کند؟

۴. چه زمانی در روز از این فضا بیشتر استفاده می شود؟ آیا بقیه افراد هم از این اتاق در طول روز استفاده می کنند؟

پاسخ به این سؤالات به شما کمک می کند تا مشخص کنید کدام نوع نور مورد نیاز شما می باشد. توجه داشته باشید که چرا روشنایی فضای خود را مدیریت می کنید.

 

 

 

0285028602870285
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

    در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


    با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد