نکاتی در رابطه با نورپردازی داخلی (قسمت دوم)

1151 روز پیش
29,156 نمایش
نکاتی در رابطه با نورپردازی داخلی (قسمت دوم)

نکاتی در رابطه با نورپردازی داخلی (قسمت دوم)

ممکن است هر فضا به صورت جداگانه عملکردهای متفاوتی داشته باشد، این موضوع به طور کلی در مورد روشنایی فضای شما تاثیرگذار خواهد بود. چگونه نورپردازی داخلی فضاهای مختلف می تواند متفاوت باشد؟ برای مثال یک فضا به نور زیادی نیاز دارد و روشن است اما فضای مقابل آن به نور کمتری احتیاج داشته و فضای تاریکی است، چگونه می توان این دو نوع نورپردازی را کنار هم در یک محیط داشت؟

 

عناصر کاربردی

با توجه به اینکه نورپردازی شما عملکردی می باشد، اطمینان حاصل کنید که نورپردازی شما علاوه بر اینکه از نظر زیبایی عالی به نظر بیاید، به راحتی هم قابل استفاده باشد. در طول برنامه ریزی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

مدارها

چندین مدار در هر اتاق نصب کنید و در صورت امکان برای کنترل بیشتر بر روشنایی فضا بیش از دو چراغ را به یک پنل وصل نکنیم ، به این ترتیب می توانید عناصر روشنایی مختلف را به صورت جداگانه تنظیم کنید تا روشنایی مناسب برای فعالیت ها مختلف و زمان های متفاوتی از روز ایجاد کنید.

سیم کشی

مهم نیست که ساختمان شما چقدر قدیمی باشد. شما به راحتی می توانید سیم کشی ها را در یک بازسازی تغیییر دهید.

نورپردازی های تزئینی

نورپردازی یکی از عوامل مهم در طراحی داخلی می باشد. چگونگی نورپردازی نیز به خلاقیت مربوط می شود. نورپردازی های تزئینی نیز می تواند به میزان روشنایی و زیبایی بصری فضا کمک کنند.

انواع نورپردازی های تزئینی عبارتند از:

لوسترها

لوسترها نور محیط را از بالای فضا تامین می کنند و معمولا در مرکز اتاق و یا بالای یک میز از سقف آویزان می شوند.

چراغ های سقفی

چراغ های سفقی به روی سقف نصب می شوند اما مانند لوسترها حالت معلق و آویزان ندارند. معمولا برای پنهان کردن لامپ این چراغ ها از یک درپوش پلاستیکی یا شیشه ای استفاده می شود. این نوع از روشنایی ها نزدیک به یک قرن است که محبوب بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.

چراغ های دیواری

چراغ های دیواری می توانند نور را به سمت بالا یا پایین هدایت کنند و می توانند برای نورپردازی های تاکیدی نیز مناسب باشند. همچنین این چراغ ها برای اتاق کودکان نیز بسیاز مناسب اند.

لامپ های مخصوص میز و کف

این لامپ ها برای دو نوع نورپردازی عملکردی و محیطی کاربرد دارند.

درک منابع مختلف نور

اتصالات و نوع لامپ هایی که انتخاب می کنید تاثیر زیادی بر نحوه توزیع نور در اطراف اتاق شما خواهد داشت. آیا می خواهید منبع نور را پنهان کنید یا از آنها بعنوان یک عنصر طراحی در اتاق استفاده کنید.

از نورپردازی می توان برای مشخص کردن عملکرد هر فضا و ویژگی های بارز معماری خانه خود استفاده کنید؛ همیشه منابع مختلف نور فضای خود را در نظر بگیرید. برخی از اتصالات معمول عبارتند از:

معماری

اتصالات Cove، soffit و valance در ساختار اتاق به صورت یکپارچه و هوشمندانه در پشت وسایل معماری پنهان می شوند. نور این اتصالات به سمت سقف، کف یا دیوار تابیده می شود تا نور محیطی ایجاد کند که غیر مستقیم است و هیچ سایه پررنگ یا تاریکی ندارد.

روشنایی هایی با نورهای جهت دار

این روشنایی ها معمولا در سقف قرار می گیرند و یک باریکه ای از نور را در یک جهت مشخص میتابانند. این نوع از روشنایی ها معمولا برای نورپردازی های تاکیدی و یا عملکردی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر تعداد زیادی از این روشنایی ها در محیط مورد استفاده قرار بگیرند می توانند نور محیطی فضا را نیز تامین کنند.

روشنایی مخفی

چراغ های زیر کابینت فرم محبوبی از چراغ های عملکردی است. این چراغ ها معمولا در آشپزخانه در زیر کابینت ها نصب می شوند. این چراغ برای روشن کردن آشپزخانه می تواند بسیار کارامد باشد.

روشنایی های آویزی

نورپردازی هایی که به صورت معلق و آویزان از سقف می باشند و نور را به سمت پایین هدایت می کند. شما می توانید از آنها برای تامین نور محیطی و یا نور عملکردی در فضای خود استفاده کنید.

پیدا کردن لوازم روشنایی صحیح

اتصالات و لوازم روشنایی تنها بخشی از داستان است؛ شکل چراغ ها نیز می تواند به همان اندازه بر نورپردازی کلی شما تاثیرگذار باشد. در مورد انتخاب نوع لامپ خود نیز فکر کنید و با توجه به عملکرد فضاها نوع لامپ را انتخاب کنید.

لامپ ها در چند سال گذشته دچار تغییرات زیادی شده اند. انواع لامپ عبارتند از:

تنگستن

این نوع لامپ ها سنتی می باشند و به تازگی توسط مقررات دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا حذف شده اند. این نوع لامپ ها فقط برای هدف خاصی قابل استفاده می باشند، مانند هود آشپزخانه و یخچال.

هالوژن

لامپ های هالوژن نزدیکترین جایگزین برای لامپ های تنگستن هستند، اما انرژی و طول عمر بیشتری دارند. هالوژن ها نور روشن و سفیدی دارند.  به طور کامل قابل تنظیم و مناسب برای لوسترهای می باشند.

لامپ های فلورسنت

این لامپ ها  به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کنند. برای مثال لامپ CFL طول عمر تا 10،000 ساعت دارد. این لامپ ها برای اتاق هایی مناسب هستند که نیاز به نورهای محیطی ملایم دارند.

LED

چراغ های LED یا لامپ های دیود نورانی با طول عمر تا 25000 ساعت می باشد. آنها نور سفید و گرمی را می تاباند. این نوع نورها تنوع بسیاری دارند. چراغ های LED برای نورپردازی اتاق کودکان و چراغ های شب به کار می روند. به طور کلی چراغ های LED برای نورپردازی های تاکیدی مناسب نیستند.

 

0287028602880289
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

    در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


    با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد