نورپردازی در معماری ، اهمیت و لزوم نورپردازی اصولی در ساختمان
معماری

نورپردازی در معماری ، اهمیت و لزوم نورپردازی اصولی در ساختمان

نورپردازی در معماری از اهمیت فراوانی برخوردار است. روشنایی تاثیر زیاد بر حس فضا، انرژی و کارایی افراد و همچنین بهتر و زیبا تر دیده شدن محیط و اجزاء محیط دارد.

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی
دکوراسیون داخلی

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی

اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی را می دانید؟ رنگ مورد علاقه شما چیست؟ دوست دارید خانه یا محل کار شما چه رنگی باشد؟ در این مطلب قصد داریم رنگ را بهتر بشناسیم تا اهمیت رنگ در معماری را بهتر درک کنیم.

نور در معماری سنتی و اهمیت نور در ساختمان ها
معماری

نور در معماری سنتی و اهمیت نور در ساختمان ها

نور در معماری سنتی همیشه بخشی جدایی ناپذیر از سازه بوده است. علاوه بر نقشی که نور در معماری برای تامین روشنایی فضا داشته به عنوان جزئی از تزئینات معماری به خصوص، معماری سنتی نیز محسوب می شده است.

انواع عایق بندی ساختمان برای کاهش مصرف انرژی

عایق بندی ساختمان محیطی سالم در خانه ایجاد کرده، مصرف انرژی و به دنبال آن هزینه های مصرف انرژی را کاهش می دهد و تاثیر مثبتی بر محیط زیست می گذارد.
354 روز پیش
1,412 نمایش
انواع عایق بندی ساختمان برای کاهش مصرف انرژی

انواع عایق بندی ساختمان برای کاهش مصرف انرژی

مزایای بسیاری در عایق بندی ساختمان وجود دارد. عایق بندی، محیطی سالم در خانه ایجاد کرده، مصرف انرژی و به دنبال آن هزینه های مصرف انرژی را کاهش می دهد و تاثیر مثبتی بر محیط زیست می گذارد.

استفاده از عایق بندی ساختمان باعث تنظیم درجه حرارت محیط می شود و محیط زندگی را لذت بخش تر می کند، به خصوص در مکان هایی که تغییرات آب و هوایی شدید است به کمک عایق، خانه انرژی بیشتری را در خود نگه می دارد.

عایق کولرهای خانگی باعث بهبود کارایی و ایجاد سرمای بیشتر حاصل از کولر در فصل تابستان و مانع هدر رفتن گرمای داخل در فصل زمستان می شود.

عایق بندی ساختمان

نمایی از عایق بندی در ساختمان

عایق بندی ساختمان باعث می شود دستگاه های گرمایشی و سرمایشی مورد نیاز برای حفظ راحتی کمتر مورد استفاده قرار بگیرند. از این رو عایق بندی ساختمان ها هزینه های مربوط به دستگاه های گرمایشی و سرمایشی را کاهش می دهند.

اضافه کردن عایق های صوتی در ساختمان ها به کنترل صداها کمک می کند. عایق صوتی باعث ایجاد یک مانع صوتی شده و صداهای ناخواسته را می گیرد و با ممانعت از بیرون رفتن صداهای داخلی باعث حفظ حریم خصوصی می شود.

عایق رطوبتی ساختمان ها مانع ایجاد رطوبت نامطلوب می شود و محیط زندگی راحت تری به وجود می آورد.

عایق الکتریکی وسایل برقی را در برابر هر شوک الکتریکی محافظت می کند.

عایق ساختمانها تنها برای ساکنان ساختمان مفید نمی باشد بلکه مزایای فراوانی نیز برای محیط زیست خواهد داشت.

عایق بندی ساختمان

جزئیاتی از لایه های کف

ساختمان های عایق بندی شده به استفاده از انرژی کمتری برای تهویه مطبوع نیاز خواهند داشت.

عایق بندی ساختمان باعث کاهش ردپای کربن و مواد شیمیایی (حاصل از تهویه محیط که وارد طبیعت می شود ) خواهد شد بنابراین عایق یک عنصر کلیدی در موضوع خانه سبز است.

مواد عایق برای حفظ اجزای ساختمان و امکانات آن برای مدت زمان طولانی ساخته شده اند.

انواع مختلف مواد عایق یرای عایق بندی ساختمان بر اساس هدف و ساختارشان وجود دارد که می توان به عایق حرارتی، عایق صوتی، عایق رطوبتی، عایق تابشی و عایق الکتریکی اشاره کرد.

عایق حرارتی :

عایق های حرارتی  موادی هستند که باعث جلوگیری یا کاهش انواع شکل انتقال حرارت (هدایت، جابجایی، تابش) می شوند. عایق مانع انتقال حرارت از محیط داخل به خارج و برعکس می شود که در نتیجه آن دمای داخل ساختمان خیلی تغییر نمی کند. حفظ ساختمان از گرما و سرما باعث پایدار شدن دمای ساختمان و در نتیجه کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه های انرژی برای مطبوع نگه داشتن داخل ساختمان می شود.

برای کاهش انتقال گرما و به منظور هدر رفتن آن در زمستان و ورود گرما در تابستان باید از عایق استفاده شود. مشخص شده است که حدود ۶۰ در صد از هدر رفتن گرما به صورت مستقیم از طریق سقف و دیوارهای ساختمان و حدود ۱۵ درصد از طریق شیشه ها و حدود ۲۵ درصد از طریق ترکها، دهانه ها و درها اتفاق می افتد.

برای ایجاد عایق حرارتی ساختمان و به صرفه بودن آن از نظر اقتصادی باید به عوامل زیر دقت کرد :

  • مقدار مواد عایق و ضخامت لایه عایق
  • هزینه های مواد عایق و هزینه های نصب و کار
  • تاثیر در میزان صرفه جویی در انرژی و کاهش گازهای گلخانه ای
عایق بندی ساختمان

جزئیات دیوار

عایق صوتی :

عایق های صوتی با جذب صدا یا پراکنده کردن آن مانع از ورود صدا می شوند. برای صداهای منتقل شده از طریق هوا، می توانیم صداها و نویزها را تشخیص دهیم. به نظر می رسد صدا نیز مانند امواج از طریق اجسام جامد ساختمان به ویژه بتن ها منتقل می شوند. بنابراین عایق ها مانع از انتقال صدای خارج به داخل برای ایجاد آرامش بیشتر فضا و جلوگیری از انتقال صدا در فضاهای داخلی ساختمان برای حفظ حریم خصوصی می شود.

عایق رطوبتی :

تمام ساختمان ها به دلیل رطوبت موجود در هوا، رطوبت ناشی از باران و آب های زیرزمینی به عایق رطوبتی نیاز دارند زیرا آب و رطوبت به عناصر ساختمان نفوذ کرده و باعث ایجاد بوی ناخوشایند و محلی برای جذب و افزایش حشرات و موش ها و انواع بیماری ها می شود.

دیوارهایی که بیشتر در معرض باران هستند و نور خورشید کافی نیز به آنها نمی رسد بیشتر مستعد رطوبت می باشند.

آثار رطوبت :

  • خسارت به مصالح ساختمانی و عناصر ساختمان
  • فرسایش دیوارها و کف و سقف
  • آسیب رساندن به رنگ دیوارها و سقف
  • خوردگی قطعات فلزی
  • گسترش قارچ و ایجاد وضعیت ناسالم برای کاربران ساختمان
  • پوسیده شدن چوب

عایق بندی ساختمان

ورق های عایق رطوبتی

عایق تابشی :

عایق تابشی مانع از ورود انرژی های تابشی و امواج الکترومغناطیسی مانند نور، اشعه ماورای بنفش، مادون قرمز، اشعه ایکس، تابش های کیهانی و … می شود.

 

عایق الکتریکی :

هر ماده دارای تعدادی اتم است و این اتم ها دارای الکترون هایی هستند که در مدارهای بیرونی قرار دارند و به آنها الکترون آزاد می گویند. چون الکترون های آزاد در مدارهای خارجی قرار دارند به همین دلیل آسان تر از مدار خارج شده و از اتمی به اتم دیگر حرکت می کند که به این روند جریان الکتریکی می گویند. برخی از مواد هستند که جربان الکتریسیته را از خود عبور نمی دهند به همین دلیل عایق الکتریکی محسوب می شوند مانند چوب، پلاستیک، سرامیک و …

دلیل اصلی اینکه این مواد جربان الکتریسیته را محدود می کنند این است که ساختار اتمی آنها تعداد بسیار کمی الکترون آزاد دارد. انواع مختلف عایق در سیستم های الکتریکی برای عناصر مختلف وجود دارد.

به عنوان مثال پلاستیک برای پوشش سیم های الکتریکی و محافظت آن در برابر شوک استفاده می شود.

از مواد عایق الکتریکی می توان به چوب، سرامیک، کاغذ، شیشه اشاره کرد.

 

 

cutaway-house-mdwall-insulationreflective 3-هاUntitled-1 copy
برچسب ها:
امتیاز:
افزودن دیدگاه جدید

نویسنده

sahar sobhani
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد