سازه های پارچه ای

1360 روز پیش
2,202 نمایش
سازه های پارچه ای

سازه های پارچه ای

سازه های پارچه ای یکی از طراحی های سبز همگام با طبیعت هستند که استفاده از آن ها موجب کاهش آسیب های زیست محیطی می شود. انسان ها مؤثرترین موجودات روی کره زمین هستند که آسیب ها و زیان های فراوانی به طبیعت وارد کرده اند. بیشتر این زیان ها به دلیل نادیده گرفتن مسائل زیست محیطی در طراحی و ساخت و ساز به وجود آمده اند. امروزه ایجاد پوششی مناسب مانند سازه های پارچه ای در فضاهای عمومی در تطابق با معماری سبز از جمله مباحث نوین در طراحی معماری و سازه ای کشور ها می باشد.

طبیعت میتواند الگوهای شایانی را برای طراحان فراهم آورد، از این رو میتوان با حرکت به سمت معماری که سعی در برقراری پیوند دوباره طبیعت و معماری دارد پیش رفت و باعث پیشگیری از تخریب طبیعت شد. معماران و طراحان در طول تاریخ به الگوبرداری از طبیعت توجه زیادی داشته اند و در این راستا رویکردهای مختلفی همچون طراحی اکولوژیکی، طراحی محیطی، طراحی سبز، طراحی پایدار و… را مطرح کرده اند. معماران در این زمینه به روشهای جدیدی در طراحی و ساخت سازه دست یافته اند، یکی از مهمترین دستاوردها الگوبرداری از اصول سازه ای طبیعت ( مانند سازه های پارچه ای ) است . هدف اصلی از معماری سبز(مانا) استفاده از فضاها، محصولات و خدماتی است که با استفاده از آن ها منابع تجدیدپذیر را کاهش داده و انطباق مناسبی مابین طرح و فضا ایجاد می نماید.

نمونه از سازه های پارچه ای

افزایش جمعیت باعث تغییرات آب و هوایی، حفره در لایه‏ ازون، زوال گونه‏ ها و سکونت ‎گاه‏ های طببعی شده است. که در آخر موجب تغییر فرهنگ مصرف و تغییر دیدگاه انسان نسبت به طبیعت شده است. هدف معماری مانا محافظت بیشتر از کیفیت و سطح زندگی بشر و استفاده مناسب از زمین است. ساختمان‏ ها برای اجرا به انرژی، آب و زمین که از منابع بسیار با ارزش و ضروری هستند نیاز دارند و باید از آن ها درست استفاده کرد. معماری سبز یا معماری Eco Tech به معنی تلفیق طبیعت و فناوری است.

سازه های پارچه ای با توجه به خصوصیات منحصر به فردی که دارند می توانند در دسته ی سازه های سبز یا مانا قرار بگیرند.

  • سبک

یکی از این ویژگی‏ های منحصر به‏ فرد سازه های پارچه ای این است که می‏ توان سطح وسیعی را با حداقل مصالح پوشش داد. در این سازه ها می توان با حداقل مصالح و اتصالات و ستون ها به زیبا ترین فرم رسید. استفاده کم تر از مصالح و منابع موجب حفظ منابع طبیعی و کاهش هزینه ها‏ می شود.

 

سازه پارچه ای

استراحتگاهی ساخته شده به روش سازه پارچه ای

  • استفاده از نور روز

سازه های پارچه ای قابلیت عبور نور بالایی دارند. استفاده از نور طبیعی روز جهت روشنایی ساختمان‏ ها باعث کاهش برق مصرفی می‏ گردد همچنین این سازه های پارچه ای را می‏توان به گونه‏ ای طراحی کرد که مقدار نور مشخصی را از خود عبور دهند. از دیگر مزایای استفاده از این سازه های پارچه ای آن است که نور مستقیم خورشید در برخورد با پوسته‏ ی آن ها شکسته می‏ شود، در نتیجه نور داخل محیط، پراکنده و چشم‏ نواز می شود.

 

جایگاه تماشاچیان با سقف پارچه ای

  • عایق حرارتی

این سازه های پارچه ای درصد بالایی از نور را از خود عبور می ‏دهند و اشعه‏ فرابنفش از تمامی پارچه‏ ها عبور می کند به جز ETFE در حالی که گرما را باز می‏ تابانند. در نتیجه در تابستان با دفع حرارت، از گرم شدن بیشتر محیط داخل جلوگیری می ‏کنند. این عملکرد پوسته‏ ها در فصل زمستان نیز موجب محبوس شدن حرارت در داخل ساختمان می ‏شود. با توجه به عایق حرارتی بودن سازه های پارچه ای می توان موجب  کاهش هزینه‏ های مصرفی جهت سرمایش و گرمایش ساختمان ها شود.

 

دیواری از سازه ی پارچه ای

  • قابلیت بازیافت

در این سازه های پارچه ای همه ی قسمت ها و اتصالات سازه‏ ها قابل بازیافت هستند. با توجه به تاثیرات مخربی که PVC (پلی‏وینیل کلراید) ها بر محیط زیست دارند شرکتی به نام فِراری (Ferrari) راهی برای بازیافت آن ها یافته است که با بهره‏ گیری از فن ‎آوری Texyloop آن ها را بازیافت می‏ کند. در نتیجه مقدار این ماده ثابت می‏ماند و از تولید بیشتر آن جلوگیری می‏ شود. ETFE نیز قابل بازیافت و تبدیل مجدد به ETFE می شود.

 

جزئیات اتصالات سازه پارچه ای

  • سازه‏ هایی تمیز، شهری زیبا

از آنجایی که بسیاری از این سازه های پارچه ای، خود تمیز شونده هستند، بر اثر بارش باران و برف به سرعت این سازه‏ های پارچه ای از آلودگی‎ها پاک می‏ شوند و در مناطق خشک فقط با استفاده از آب آن ها را از آلودگی ها پاک می کنند. این ویژگی سازه‏ های پارچه ای به این معنی است که برای تمیز کردن آن‏ها نیازی به استفاده از مواد شیمیایی شوینده که موجب تخریب محیط‏ زیست می‏ شوند، نیست. این سازه‏ های تمیز، جلوه‏ زیبایی به چهره‏ شهر می‏ بخشند.

 

سازه های پارچه ای خاصیت خود تمیز شونده دارند.

  • طول عمر

در سازه های پارچه ای سعی بر آن است که از پوسته و غشا هایی با طول عمر بالا استفاده شود. هرچه عمر غشا ها بیشتر باشد، هزینه‏ ها و مصالح مصرفی جهت تعمیر و یا جایگزینی سازه کاهش می‏ یابد. طول عمر غشاها از 10 تا 40 سال است.

 

استفاده از پوسته هایی مقاوم با طول عمر زیاد برای ساخت سازه های پارچه ای

 

 

فناوری سبز130020195692875000a610fc78e1509447009b46b3e146c1cdasma-germe-teknik-ozellikfabric_roof_structure_busstation_wittenbergmembrane_roofing_stadium_roofسازه پارچه ای64886-9303261
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

    در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


    با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد