مینیمالیسم در رنگ و دکوراسیون داخلی

1360 روز پیش
2,544 نمایش
مینیمالیسم در رنگ و دکوراسیون داخلی

مینیمالیسم در رنگ و دکوراسیون داخلی

ساده گرایی یا مینیمالیسم یک مکتب هنری است که اساس و بیان خود را بر پایه سادگی و روش های ساده و خالی از پیچیدگی بنیان گذاشته است. عبارت مینیمالیسم در ابتدا به نظر می رسید که برای توضیح هنر به وجود آمده است ولی به مرور متوجه شدند که به تعریف نقاشی و مجسمه سازی کمکی نمی کند و در نهایت با گذشت زمان به یک کانسپت و مفهوم جهانی تبدیل شد.

 مینیمالیسم به مرور زمان جایگاه خود را ایجاد کرد و به طور ناشناخته با معمار، طراح و مدیر مدرسه باهاوس ارتباط برقرار کرد، این ارتباط شروعی برای ورود مینیمالیسم در معماری بود و سپس وارد حوزه ی دکوراسیون داخلی شد و سر آغاز شروع مینیمالیسم در رنگ و دکوراسیون داخلی شد.

 

امروزه رنگ و کاربرد رنگ را به عنوان یک عنصر اساسی و تعیین کننده در سبک مینیمالیسم  می دانند. رنگ ها فاکتور مهمی در فضای داخلی خانه و دکوراسیون داخلی به شمار می روند.

تمام اجزا مورد استفاده در دکوراسیون داخلی دارای رنگ و حس هستند و روی بیننده با توجه به زمینه فکری افراد تاثیر میگذارند. عکس العمل افراد به فاکتور های متعددی نظیر فرهنگ، جنسیت، سن، موقعیت و تجربه های خاص هر فرد بستگی دارد. نکته ای که همیشه باید در دکوراسیون داخلی به آن توجه کنیم این است که نباید فراموش کنیم فضاها حس و وزن دارند. سادگی و ظرافت و خلوص مینیمالیسم را تعریف می کنند و باید با رنگی که استفاده می شود هماهنگ باشد.

در مینیمالیسم می توان فضا هارا تک رنگ کرد و کنتراست را با مبلمان و لوازم جانبی نشان داد ولی باید در انتخاب رنگ دقت لازم را بکار برد. ظرافت مینیمالیسم در ساختار و شکل و ترکیب رنگ ها باید بیشتر از لوازم جانبی مورد توجه و دقت قرار بگیرد.

رنگ و ترکیب رنگ های بکار برده تعیین کننده نتیجه نهایی ادراک حسی از فضا است. به طور مثال وقتی از رنگ سفید در کنار تناژ رنگی دیگری در دکوراسیون داخلی استفاده شود حس آرامش را منتقل میکند یا زمانی که از رنگ سبز و زرد در دکوراسیون داخلی استفاده شود تمرکز را منتقل می کند، در حالیکه رنگ آبی کمرنگ باعث آرامش و تمدد اعصاب می شود.  البته بخش بزرگی از وزن فضا هم مربوط به سایه ها است. سایه ها به فضا عمق می دهند و موجب  ادراک فضا می شوند.

 

تک رنگ بودن فضا

 

برای ترکیب بهتر و خانه ای دکوراتیو تر لازم است رنگ ها و اصول آنها را بشناسیم.

 

چگونگی ترکیب صحیح رنگ ها

انواع رنگ ها

  • سه رنگ اصلی:

آبی، قرمز و زرد ( رنگ های درجه اول )

همه ی رنگهای سرد و گرم از ترکیب انواع این سه رنگ بدست می آیند.

از ترکیب دو به دوی رنگ های اصلی رنگ های درجه دوم بدست می آیند.

زرد + قرمز = نارنجی

زرد + آبی = سبز

آبی + قرمز = بنفش

 

رنگ های درجه اول، دوم و سوم

 

یکی از اصول اساسی تئوری رنگ استفاده از رنگ های مکمل است و بقیه رنگ های درون دایره به رنگ های درجه سوم معروف هستند. در دکوراسیون داخلی اگر از رنگ های مکمل استفاده شود فضا هماهنگ تر می شود. هر رنگ، مقابل رنگ مکمل خود قرار گرفته است. رنگ های مکمل، هماهنگ ترین و متعادل ترین ترکیب رنگ هستند.

 

  • رنگ های کروماتیک

بین رنگهای قرمز، زرد، آبی، سبز و … از یک سو و رنگهای سفید، سیاه و خاکستری از سوی دیگر تفاوت وجود دارد. به رنگهایی که در یک طیف رنگی می باشند، کروماتیک می گویند.

 

طیفی از رنگ ها

  • رنگهای اکروماتیک

کیفیتی که در اغلب رنگها وجود دارد، در رنگ های سفید، سیاه و خاکستری وجود ندارد. به این سه رنگ که فاقد رنگ هستند، رنگ اکروماتیک می گویند. رنگ سفید در واقع رنگ نیست ، بلکه عدم وجود رنگ است.

 

طیفی از رنگ های سفید، مشکی، خاکستری

  • چند نمونه از ترکیب رنگ ها در دکور مینیمالیسم

استفاده از چند تن رنگی یک رنگ، هارمونی زیبایی به فضا می دهد.گاهی استفاده از یک رنگ در کنار رنگ های خنثی و یا با بافتی ساده فضا را دلنشین تر می کند.رنگ های مکمل برای دکوراسیون داخلی بهترین انتخاب هستند اگر به درستی و با دقت انتخاب شوند.

 

ترکیب سه رنگ آبی، سفید و سبز

ایجاد کنتراست با یک مبل قهوه ای در فضایی با رنگ خنثی

ایجاد کنتراست به کمک مبلمان های رنگی

ترکیب موزون و متعادل از چهار رنگ

مرزبندی فضا با رنگ بندی مناسب فضا

استفاده از پالت های رنگی مشابه برای ترکیب رنگ ها

ایجاد کنتراست با مبلمان و تزئینات رنگی

فضایی مینیمالیسم با ترکیب رنگی مناسب

ترکیب رنگ های مکمل و خنثی

  • سیاه و سفید به عنوان قوی ترین ترکیب در مینیمالیسم

در خانه هایی که دکور مینیمالیسم دارند رنگ سیاه و سفید از بقیه ی مینیمالیسم ها کمی قوی تر و بهتر است. رنگ سفید در کنار رنگ سیاه درخشان تر و واضح تر دیده می شود. اتحاد آنها در کنار هم منجر به تمیزی، درخشانی، وضوح و در نهایت زیبایی شناختی می شود.

 

ترکیب رنگ های سفید و سیاه

استفاده از رنگ سیاه و سفید در دکوراسیون داخلی یک تضاد از کنتراست و زیبایی در فضا ایجاد می کند. بین رنگ سیاه و سفید تن های مختلفی از رنگ خاکستری است که بدون برهم زدن هارمونی می توانند اضافه شوند.

 

ترکیب رنگ های سیاه و سفید و خاکستری

بهترین کار برای فضاسازی و دکوراسیون داخلی خانه ها و کاربردی تر کردن آن ها تقسیم فضای موجود به چند فضا است. یکی از راه حل های عملی برای این کار استفاده از رنگ است.فقط باید دقت داشت که رنگ های انتخابی با یکدیگر هماهنگ باشند.

 

تقسیم بندی فضاها با ایجاد کنتراست رنگی

مرزبندی و تقسیم فضا ها به کمک رنگ

 

یکی دیگر از راه حل های ساده برای دکوراتیو کردن فضا استفاده از مبلمان و لوازم جانبی مانند مبل و میز و… به رنگ سیاه و سفید است. بهتر است به گونه ای انتخاب و چیدمان شوند تا با فضا هماهنگ شوند. گاهی اضافه کردن یک یا چند مورد نتیجه متفاوت تری می دهد.

 

استفاده از مبلمانی هماهنگ با رنگ کلی فضا

انتخاب جزیره با رنگ متضاد برای ایجاد کنتراست زیاد

استفاده از رنگ های متضاد با کنتراست رنگی بالا

در همان سادگی و خلوص می توان از طرح ها و پترن های ساده و هماهنگ با دکوراسیون مینیمالیسم استفاده کرد.

 

استفاده از طرح ها و پترن های ساده در مبلمان و تزئینات

 

مبلمان معلق، فضا را برای حرکت آزاد می کند و اگر هم رنگ دیوار باشد با فضا مخلوط شده و فضا را سبک تر می کند.

 

استفاده از آینه برای روشن تر و بزرگ تر دیده شدن فضا

 

بهتر است رنگی مانند سیاه فقط روی یک دیوار از فضا استفاده شود بدین صورت فضا سبک تر و چشم نواز تر می شود. اگر برای کل فضا از رنگ قوی مانند سیاه استفاده کنیم فضا کوچکتر و سنگین تر به نظر می رسد.

 

متمایز کردن فضا با رنگ یک دیوار

  • نور و شفافیت در مینیمالیسم

در دکوراسیون داخلی مینیمالیسم اگر دنبال دکور مرتب، فضاهای آزاد و حرکت نور هستید بهتر است از متریال و لوازم جانبی شفاف استفاده کنید. مبلمان در فضای داخلی جلوی حرکت نور و شفافیت را می گیرد، مواد و متریال هایی مانند پلی کربنات، شیشه و… وارد مبلمان و تزئینات شده و این مشکل را حل کرده است. استفاده از این متریال ها در درها و دیوارها بدون آسیب زدن به نمای عمومی منجر به فضا سازی و تامین فضای مورد نیاز کاربر می شود. مانند شیشه حمام که از ریختن آب جلوگیری کرده ولی فضا را کوچک نمی کند.

 

مبلمان با متریال شفاف

مبلمان با متریال شفاف

جدا کردن فضا ها با دیوار های شیشه ای برای جلوگیری از کوچک به نظر رسیدن فضا ها

 

نور در دکور مینیمالیسم اهمیت زیادی دارد به وسیله ی نور میتوانیم بدون اضافه کردن المان های اضافه نتایج متفاوت تر و جذاب تری از دکوراسیون و چیدمان بدست آوریم. به طور کل با استفاده از نور می توان هر فضایی را دنج و جذاب کرد. نور های خنثی و طبیعی فضا ها را روشن تر، ساده تر و باز تر می کنند در حالیکه نور های گرم تر فضایی دنج ایجاد می کنند و گرما و حرارت حاصل از حس رنگ را به فضا اضافه می کنند.

 

 

 

استفاده از نور طبیعی برای نورپردازی در روز

نورپردازی صحیح برای بهتر دیده شدن فضاها

ترکیب نور مصنوعی و نور طبیعی

 استفاده از شیشه های رنگی موجب شده که بتوانیم رنگ را در دکوراسیون داخلی بیاوریم بدون آنکه مانع نور طبیعی شویم. همچنین بعضی از متریال ها که باعث بازتاب نور می شوند فضا را بزرگتر نشان می دهند و اگر از ترکیب نور طبیعی و مصنوعی استفاده کنیم از شدت رنگ ها می کاهد و نتیجه بهتری حاصل می شود.

 

شیشه رنگی

به کار بردن شیشه های رنگی برای تقسیم بندی فضا نور، رنگ و شفافیت را به فضا می بخشد.

متریال های رنگی و شفاف راهی برای اضافه کردن نور، رنگ و شفافیت به فضا

کابین های رنگی و شفاف

پارتیشن های رنگی و شفاف برای تقسیم بندی فضا

عمق فضاچرخه رنگدسته بندی رنگ هارنگ سیاه و سفید در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلیرنگ سیاه و سفید در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلیرنگ های اکروماتیکرنگ های کروماتیکمبلمان معلق در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلیمینیمالیسم در ترکیب رنگ و دکوراسون داخلیفضاسازی به وسیله رنگنور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلیIMG_0938رنگ سیاه و سفید در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلیرنگ سیاه و سفید در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلیمینیمالیسم در ترکیب رنگ و دکوراسون داخلیمینیمالیسم در ترکیب رنگ و دکوراسون داخلیمینیمالیسم در ترکیب رنگ و دکوراسون داخلیمینیمالیسم در ترکیب رنگ و دکوراسون داخلیمینیمالیسم در ترکیب رنگ و دکوراسون داخلیمینیمالیسم در ترکیب رنگ و دکوراسون داخلیمینیمالیسم در ترکیب رنگ و دکوراسون داخلیمینیمالیسم در ترکیب رنگ و دکوراسون داخلیرنگ سیاه و سفید در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلینور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلیرنگ سیاه و سفید در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلیNeonsko-kupatilo-slika-5-505x623فضاسازی به وسیله رنگنور و شفافیت در مینیمالیسم و دکوراسیون داخلی
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

    در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


    با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد