۸ طرح برای انواع آشپزخانه

1389 روز پیش
49,937 نمایش
۸ طرح برای انواع آشپزخانه

۸ طرح مختلف برای انواع آشپزخانه

آشپزخانه یک اتاق کوچک است که به منظور پخت و پز و تهیه غذا مورد استفاده قرار می گیرد. خانم های خانه دار معمولا زمان زیادی را در آشپزخانه صرف آشپزی برای خانواده خود می کنند. اغلب آشپزخانه های نیز کوچک می باشند. ولی آیا خانم های خانه این مکان را که بیشتر زمان خود را در آن می گذارنند دوست دارند یا خیر؟آيا با انواع آشپزخانه و سبک های مختلف طراحی انواع آشپزخانه آشنایی دارند؟

تکامل آشپزخانه به اختراع اجاق گاز و ایجاد محدوده ای برای پخت و پز و همچنین توسعه زیر ساخت های آبی و امکان تهیه آب از داخل هر خانه، مرتبط است. پیشرفت های فنی در ابزارهای گرمایشی و پخت غذا در قرن ۱۸ و ۱۹میلادی، معماری آشپزخانه ها را کاملا تغییر داد. قبل از اختراع اجاق گاز و همچنین ظهور سیستم آب رسانی امروزی، غذا ها به روی آتش پخته می شد و آب هم از یک منبع در فضای باز مانند چاه ها و چشمه ها آورده می شد.

به طور کلی، آشپزخانه دارای اجاق گاز، سینک آشپزخانه، یخچال بوده و محل نگهداری وسایل آشپزخانه و محل نگهداری مواد غذایی می باشد.

در این مطلب سعی می شود که برخی از انواع آشپزخانه که می توان به راحتی در خانه از آن استفاده کرد و در عین حال زیبا و کارآمد باشد را بررسی می کنیم.

۱. آشپزخانه های سنتی

از انواع آشپزخانه می توان به آشپزخانه سنتی اشاره کرد. آشپزخانه های سنتی معمولا از نظر زیبایی ظاهری شبیه به آشپزخانه های قدیمی دارند و یا می توان گفت که در طراحی آشپزخانه های سنتی از آشپزخانه های قدیمی الهام گرفته اند.

دکوراسیون داخلی این آشپزخانه ها داری طاق می باشند و مصالح داخلی دیوارها، کف و سقف همان مصالح سنتی آشپزخانه های قدیمی و یا شبیه به این مصالح می باشد. این سبک از آشپزخانه ها بسیار زیبا و ظریف می باشند و احساس سنت گرایی را به مخاطب القا می کند.

۲. آشپزخانه های کوچک

یک آپارتمان کوچک با مساحت کم نمی تواند یک آشپزخانه بزرگ داشته باشد. پس چرا از این فضای کوچک به طور موثر استفاده نشود و هر سانتی متر فضا با حداکثر هوش و برنامه ریزی دقیق استفاده نشود.

آشپزخانه های کوچک از اجزاء ضروری مانند کابینت، اجاق گاز، فن و سینک تشکیل می شود. اگر پس از جای گیری اجزاء ضروری آشپزخانه باز هم فضای خالی وجود داشت می توانید این فضای خالی را به یخچال، ماکروویو و یا میز غذا خوری اختصاص دهید.

۳. آشپزخانه های افقی

این نوع از آشپزخانه ها از رایج ترین آشپزخانه های مورد استفاده در سراسر جهان می باشند. این موضوع دلایل متفاوتی دارد، دلیل اول این است که این نوع آشپزخانه به راحتی در هر پلانی جای می گیرد و مناسب هر شکل پلانی می باشد، دلیل دوم این موضوع، چینش آسان آشپزخانه های افقی و کشیده می باشد و سومین دلیل این است که این آشپزخانه ها به هر سبکی قابل چینش می باشند و به زیبایی خانه لطمه نمی زنند.

یک آشپزخانه که در یک خط مستقیم در برابر یک دیوار قرار دارد، یک آشپزخانه مستقل می باشد. تمامی لوازم ضروری و مورد نیاز یک آشپزخانه در آن قرار دارد و علاوه بر این هماهنگی و زیبایی این آشپزخانه نیز حفظ می شود.

۴. آشپزخانه های دارای جزیره

جزیره مکانی است که در مرکز آشپزخانه قرار می گیرد و بخشی از آشپزخانه می شود که می تواند برخی از اجزاء اصلی آشپزخانه را در خود جای می دهد. در کنار جزیره می توان صندلی قرار داد و از جزیره به عنوان محلی برای غذا خوری نیز استفاده کرد.

جزیره فضای ذخیره سازی بیشتری به آشپزخانه اضافه می کند و امکانات ضروری و غیر ضروری آشپزخانه را در خود جای می دهد.

۵. آشپزخانه مدولار

آشپزخانه مدولار ترکیبی از کابینت های استاندارد و به هم پیوسته، ظروف و لوازم جانبی آشپزخانه می باشد. کابینت های به هم پیوسته ساختاری یکپارچه به آشپزخانه شما می دهد. برخلاف کابینت های جدا از هم، ساخت، نصب، حمل و نگهداری کابینت های به هم پیوسته بسیار آسان می باشد. آشپزخانه های مدولار در اشکال و اندازه های مختلف می باشند. معمولا آشپزخانه های مدولار پیش ساخته هستند.

۶. آشپزخانه L شکل

آشپزخانه های L شکل از دو طرف دارای دیوار می باشند. این نوع از آشپزخانه ها از نظر طراحی به آشپزخانه های خطی بسیار نزدیک می باشند و برای هر خانه و هر ساختمانی مناسب می باشد.

۷. آشپزخانه بزرگ

داشتن آشپزخانه های بزرگ امروزه در بین مردم بسیار رواج پیدا کرده است که این موضوع نشان دهنده درک اهمیت آشپزخانه می باشد. آشپزخانه های بزرگ فضای بزرگ تری برای طراحی و در نتیجه امکانات بیشتری دارند.

۸. آشپزخانه U شکل

طرح U شکل یکی طرح های پایه برای آشپزخانه می باشد. این طرح یک طرح مفید و همه جانبه می باشد و این طرح برای هر اندازه آشپزخانه (کوچک – بزرگ – متوسط) مناسب می باشد.

آشپزخانه های U شکل از سه دیوار تشکیل شده است، دو دیوار موازی و دیوار سوم عمود بر دو دیوار دیگر می باشد. از مزیت های این نوع طرح این است که هنگام کار در آشپزخانه دسترسی به همه چی آسان است.

آشپزخانه مهمترین بخش ساختمان، چه مسکونی و چه تجاری است. بنابراین برای طراحی آن باید توجه داشته باشید که کاربر هنگام کار احساس آرامش داشته باشد.

 

افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

    در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


    با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد