شناخت عوامل تاثیرگذار بر زمان بازسازی بنا؟

858 روز پیش
84 نمایش
شناخت عوامل تاثیرگذار بر زمان بازسازی بنا؟

هیچ چیز بدتر از این نیست که در فضایی زندگی کنید که آن را دوست ندارید. برای اعمال تغییرات سوالات زیادی ذهن شما را مشغول می‌کند، یکی از این سوالات مربوط به زمان است!

یک ساختمان با گذشت زمان نیاز به تعمیر و بازسازی دارد. در حال حاضر باتوجه به شرایط اقتصادی و فرهنگی و اهمیت زمان در زندگی روزمره، بازسازی تبدیل به یکی از اقدامات پر‌طرفدار شده است.

مزایای بازسازی سبب شده تا تقاضا برای نوسازی کاهش پیدا کند و عامل زمان موثرترین مزیت بازسازی است که تأثیر شگفت‌انگیزی بر کاهش هزینه نیز دارد. اما سوالی که باید از خود بپرسیم این است که :

«چگونه می‌توان از این مزیت بازسازی به بهترین شکل ممکن بهره‌برد؟»

بازسازی و عامل زمان

ساختمان را می‌توان به پوست انسان تشبیه کرد. برای داشتن پوستی سالم و شاداب همواره لازم است تا در مقابل عوامل متعدد اقداماتی پیشگیرانه انجام گیرد و در بسیاری از مواقع شاهد این بودیم که بیماری پوستی می‌تواند ناشی از نقص عضو دیگری از بدن هم باشد. ساختمان‌ هم چنین است، در طول دوره بهره برداری نیاز به تعمیر و نگهداری دارد، و گذر زمان سبب بروز مشکلات و نقص در زیر ساخت‌ها می‌شود که در بسیاری از موارد قابل رویت نیست. همین عامل سبب می‌شود تا عملیات بازسازی که توسط تیم متخصص انجام می‌شود برای زمانی بین 1 الی 10 روز (متناسب با نوع نقص پیش آمده) از برنامه عقب بمانید. اما این زمان برای افراد بی‌تجربه به بیش از ماه‌ها افزایش می‌یابد. مشاوره زمان به عنوان راه‌حلی برای مقابله با مشکلات، رخ دادهای ناگهانی و برنامه‌ریزی مالی پروژه بسیار سودمند است.

عوامل موثر بر مدت زمان بازسازی

تعیین مدت لازم برای انجام پروژه کار دشواری است، زیرا تعداد گزینه‌های اثر گذار بسیار زیاد است. از طرفی حل این مسأله از بروز مشکلات بی‌شمار در آینده می‌تواند جلوگیری کند. مدت زمان بازسازی به چند عامل بستگی دارد که با شناخت و بررسی این عوامل می­توان زمان دقیق بازسازی را مشخص کرد:

 • بزرگی فضا چقدر است؟ اولین و شناخته شده‌ترین عامل، مساحت فضاست. هرچقدر ابعاد فضای بزرگ‌تر باشد قطعاً زمان بیشتری برای بازسازی لازم است.
 • چند فضا باید بازسازی شود؟ بازسازی یک سالن پذیرایی بزرگ نسبت به بازسازی 4 اتاق خواب به زمان کمتری نیاز دارد، بنابراین تعدد فضا هم بر عامل زمان موثر است.
 • کدام فضا‌ها نیاز به بازسازی دارد؟ فضاهایی که نیاز به عایق کاری یا ایزولاسون دارند زمان بیشتری برای بازسازی آن صرف خواهد شد، مانند حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه.
 • سبک مورد نظر برای بازسازی چیست؟ سبک طراحی و زمان دو عاملی هستند که مستقیماً بر یکدیگر تأثیر دارند. سبک‌های کلاسیک به دلیل داشتن جزئیات بیشتر زمان بیشتری طلب می‌کنند و در مقابل آن سبک‌های مینیمال در مدت کوتاهی قابل اجرا است.
 • قدمت محل مورد نظر برای بازسازی چند سال است؟ برای بازسازی بناهایی با قدمت بالا نیاز به زمان بیشتری است. زیرا این بناهای نیاز به تعمیرات و تغییرات بنیادی دارند و احتمال بازسازی سازه و تاسیسات هم وجود دارد. اما در مقایسه با تخریب و نوسازی هزینه و زمان کم‌تری نیاز دارد.
 • تغییر‌کاربری! تغییر کاربری ملک یا بنا را کار نسبتاً زمان‌بری است، چون دلیل بازسازی عدم پاسخگویی الگو و چینش فضا با نیاز کاربران بوده است. اجرای الگوی جدید با توجه به امکان بروز مشکلات، کار وقت‌گیری است.
 • الان زمان مناسب برای بازسازی است؟ شرایط آب و هوایی در گیرش مصالح ساختمانی اثر گذار است، بنابراین موکول کردن برخی از کارهای بنایی را به فصل مناسب می‌تواند برکیفیت کار موثر باشد. به همین دلیل با بررسی نیازهای پروژه باید زمان مناسب برای اقدامات را بررسی کرد.
 • اثر زمان بر هزینه بازسازی! با افزایش زمان عملیات بازسازی هزینه‌های پروژه می‌تواند تغییر می‌کند. طولانی شدن زمان یعنی افزایش دستمزد کارکنان و هزینه‌های جاری.

سخن آخر

اهمیت عامل زمان در بازسازی غیر قابل چشم پوشی است، زیرا زمان عملیات بازسازی هزینه‌های پروژه را می‌تواند تغییر دهد. به همین سبب طرح‌ریزی برنامه زمان‌بندی منظم و کارآمد بسیار مهم است. برنامه زمان‌بندی باید متناسب با شرایط موجود، نیازهای پروژه و خواسته‌های کارفرما باشد. از طرفی تعیین زمان دقیق اصلاً کار آسانی نیست، زیرا علاوه‌بر هماهنگی با کارفرما و نیازهای مشهود پروژه لازم به هماهنگی و برنامه‌ریزی از سوی تیم طراحی، و تک تک متخصصین و مجریان طرح خواهد بود. ضعف در زمان‌بندی در موارد عدیده‌ای سبب به تأخیر افتادم تحویل پروژه و وارد کرد خسارت مالی پیش‌بینی نشده به کارفرما خواهد شد. زمان‌بندی دقیق و درست نیاز به دانش و تجربه کافی و تیمی کار آمد دارد. مستر دکور با ارائه خدمات مشاوره فنی، اقتصادی و زمان‌بندی سعی در تسهیل روند تصیمیم‌گیری و شفاف‌سازی پروسه طراحی و اجرا برای کارفرما را در پیش گرفته است.

مستردکور-بازسازی-1-300x178
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

  در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


  با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد