لزوم مشاوره فنی بازسازی

838 روز پیش
95 نمایش
لزوم مشاوره فنی بازسازی

یکی از مسائل فراموش شده مشاوره فنی بازسازی است که عامل پیوند دهنده بین کارفرما، کاربر یا مشتری با شرکت‌های طراحی و بازسازی مانند مستردکور است. طی این مشاوره سرنخ‌های بسیاری را به دست می‌آوریم که باعث هم اندیشی بین تیم طراحی و کارفرماها می‌شود. هدف مشاوره فنی درک نیاز کاربر است، که نهایتاً سبب ایجاد افزایش کارایی فضا و رفاه کاربران خواهد شد.

مشاوره فنی چیست؟

در همه دفاتر معماری معتبر دنیا مشاوره فنی بازسازی متناسب با موقعیت به شکل‌های گوناگونی انجام می‌شود. هدف از این کار شناخت بیشتر کاربران و ارائه راه‌حل‌های مناسب و عاقلانه برای شماست، بنابراین هر‌ چه زمان بیشتر برای این کار صرف کنید با نتیجه بهتری مواجه خواهید شد. طی مشاوره فنی بازسازی تیم طراحی با روحیات و سلیقه شما آشنا خواهد شد و تیم فنی مرزهای بین خواسته‌ها و توانش فضا را تعریف می‌کنند و در ابتدای کار  شما را با چالش‌های پیشرو آشنا خواهند کرد. مشاوره فنی شامل آیتم‌های بسیاری است، که عمدتاً کارفرمایان شناختی ندارند و همواره این تصور را دارند که این کار بیهوده است. مشاوره فنی شامل موارد زیر است:

امکان‌سنجی

 1. سازه
 2. تأسیسات
 3. معماری

طراحی

 1. شناخت کارفرما
 2. سناریوسازی و برنامه‌ریزی
 3. سبک شناسی
 • امکان‌سنجی

هدف از این کار سنجش توانش (قابلیت) فضا، ملک، عرصه یا بنا از چند بُعد است. در این مرحله کارفرما با واقعیت‌ها روبرو می‌شود و درک بهتری از ملک خود پیدا می‌کند. معمولاً افراد آرزوها و خواسته‌هایی دارند که منطبق بر واقعیت‌ها نیست، اینکه شما نیاز به دو اتاق خواب داشته باشید و ظرفیت واحد تنها برای یک اتاق خواب باشد، یا شاید خواسته شما از یک فروشگاه 200 متری کم‌تر از پتانسیل فضاست. در مرحله امکان‌سنجی پتانسیل‌ها و نقاط ضعف مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای استفاده حداکثری از نقاط قوت و بهبود ضعف‌ها طرح ریزی می‌شود. امکان سنجی شامل سه مرحله است:

 1. سازه: سازه زیرِ حجم عظیمی از تزئینات دفن می‌شود و معمولاً مشکلات ساخت و آسیب‌های دوران بهره‌برداری دیده نمی‌شود، مگر در صورتی که خسارت بزرگی وارد شده باشد. مشکلات سازه‌ای تأثیرگذار بر دیگر بخش‌ها مانند طراحی نیز است. بازسازی و بررسی سازه قسمت اول کار است، که شامل پی، ستون‌ها و هر جزء دیگر سازه‌ای نیز می‌شود. امروزه عمده مشکل سازه نشست و خسارات وارده حین نوسازی بناهای اطراف است که بیشتر کارفرمایان از حقوق خود در این مورد بی‌خبر هستند، اما مستردکور به منظور جبران خسارت‌ها با ارائه خدمات حقوقی و فنی در این راه شما را همراهی خواهد نمود.
 2. تأسیسات: امکان‌سنجیِ تأسیساتی عمدتاً به دو دلیل است: 1) فرسودگی و تعمیرات: تأسیسات فرسوده هر لحظه می‌توانند خسارت به بار آورد، و مانند مشکلات سازه‌ای گاهی اوقات غیر قابل پیش‌بینی و پنهان است، مانند مشکلات تاسیسات برق، لوله‌کشی و …2) جابه‌جا فضاها: طبق خواسته کارفرما یا بعد از امکان‌سنجی و بررسی پتانسیل‌ها نیاز به جابه‌جای فضاها شناسایی، یا از آن صرف نظر می‌شود. این کار به نظر ساده، ولی در باطن نیاز به فکر و برنامه‌ریزی دقیق دارد و لازم است قبل از هر اقدامی دقیقاً مطالعه و وارسی شود.
 3. معماری: تمام مراحل امکان‌سنجی بهم پیوسته و بر طراحی و برنامه‌ریزی معماری اثرگذار است. اینجاست که مشخص می‌شود کدام یک از خواسته‌های شما را می‌توان برآروده ساخت یا چه راهکار بهتری می‌توان پیشنهاد کرد. امکان‌سنجی معماری به بحث بایدها، نبایدها، توان فضا، امکان افزایش پتانسیل، بهبود کیفیت، افزایش نور، بهینه سازی پلان و … می‌پردازد.
 • طراحی

طراحی تا حد زیادی وابسته به سلیقه کارفرما و کاربران است، به همین دلیل مشاوره فنی بازسازی با مشورت و همکاری کارفرما صورت می‌پذیرد. پس اگر اینطور است، مراجعه به دفاتر معماری چه لزومی دارد؟ دفاتر معماری، درکنار دانش و آگاهی تخصصی نیازهای شما را به شکلی علمی طراحی و اجرایی می‌کنند.

 1. شناخت کارفرما: افراد متفاوت نیازهای متفاوتی دارند که تابعی از عوامل بی‌شماری ست مانند، شغل، سن، وضعیت فیزیکی کاربران، تعداد کاربران، نوع کاربری، اهداف، ابعاد فضا، پتانسیل‌ها، فرهنگ، قوانین و … . تقاضا، شخصیت و دغدغه‌های هر فردی با توجه به این عوامل متغییر است، پس نمی‌توان برای همه نسخه یکسانی پیچید. برخی افراد با توجه به فضای کار نیاز به محیطی آرام دارند و برخی نیاز به فضایی خلاق و پویا دارند، بنابراین فرد یا افراد باید مطالعه شوند.
 2. سناریوسازی و برنامه‌ریزی: سناریوسازی روایتی از شخص (کاربر) است. آرامشی که شما در بعضی فضاها حس می‌کنید ناشی از همپوشانی شخصیت شما با سناریو فضا ست. دفتر یک مدیر به لحاظ نوع کار و جایگاه متفاوت از فضای آتلیه یک نقاش و هنرمند است. خلق فضایی که نشاندهنده شخصیت، جایگاه و اندیشه شما ست نیاز به دانش عمیق در این حوزه دارد.
 3. سبک شناسی: در دنیای معماری سبک‌های زیادی وجود دارد که هر یک در دوره و زمان خاصی برای برآورده ساختن نیازی شکل گرفته است. هر سبک اصول و قواعد خاص را دارد، که باید با فضای زندگی و نوع فعالیت شما منطبق باشد. عموماً سبک‌ها را به شکلی عامیانه می‌شناسیم مانند سبک کلاسیک، سبک نئوکلاسیک و سبک مدرن، اما حقیقت سبک شناسی پیچیده‌تر و عمیق‌تر است.

مستردکور طی روند بازسازی با کاهش هزینه‌ و زمان شما در همان ابتدای امر به مطالعه کارفرما و بنا سعی داد تا حد زیادی زندگی و کار شما را تسهیل دهد. این مجموعه علاوه بر مشاوره فنی قبل از اقدام، طی مشاوره زمان و مشاوره هزینه شما را به بهترین شکل ممکن همراهی خواهد کرد.

افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

  در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


  با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد