مفهوم واقعی بازسازی

685 روز پیش
145 نمایش
مفهوم واقعی بازسازی

گذشت زمان سبب ایجاد آسیب و نقص‌هایی در بنا می‌شود، که کاربران را وادار به تعمیر و بازسازی می‌کند. این نقص‌ها که ناشی از عمر ساختمان است، به واسطه بهره‌برداری و استفاده نادرست از بنا، یا متروکه رها کردن و… ایجاد می‌شود. گاهی بازسازی با هدف به‌روزرسانی اتفاق می‌افتد و در مراحل گوناگون امکان تغییر نوع آن به تغییرکاربری، نوسازی و یا مرمت نیز وجود دارد. ایجاد تغییرات صرفاً نیازمند وجود نقص و آسیب نیست، گاهی نیازهای جدید مانند تغییر عملکرد کامل یک واحد، اتاق بزرگ‌تر یا کابینت بیشتر و ایجاد حس نو در فضا نیز می‌تواند عاملی برای اقدام به ایجاد تغییرات بنیادی باشد.

تعریف بازسازی

فعالیتی برای افزایش کارآیی و عملکرد با هدف بازگردانی حیات دوباره به مکانی است که برای زندگی و کار انتخاب کردیم. این تغییرات در بنا می‌تواند شامل ایجاد یا تخریب دیوار، بازطراحی فضا و یا تغییر چیدمان باشد. افزایش کارایی فضا را هم به صورت دگرگونی عملکرد و هم با ایجاد تغییرات جزئی می‌توان تعریف کرد، پس هم بهینه‌سازی آشپزخانه و هم تبدیل واحد مسکونی به تجاری و تغییرکاربری، در تعریف بازسازی می‌گنجد. اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا فقط زمانی که بنا قدیمی یا فرسوده است می‌توان احیا کرد؟ قطعاً نه! واحدها و خانه‌ها نوساز نیز می‌توانند متناسب با سلیقه و نیازهای کارفرما دست خوش تغییرات شوند. در بسیاری موارد این امکان وجود دارد که شما به دلیل موقعیت جغرافیای بخواهید اقدام به خرید ملک کنید اما طراحی پلان با شیوه زندگی شما مطابقت نداشته باشد و باعث سلب آرامش شما شود.

انواع بازسازی

اقداماتی که زیر مجموعه بازسازی محسوب می‌شوند و حتی به دلیل شباهت نوع عملیات در بین عموم نام‌های یکسانی به آن‌ها نسبت داده می‌شود، عبارتند از تغییرکاربری، بهسازی، نوسازی و مرمت. که در زیر تفصیل داده شده:

تغییر کاربری: تغییراتی که در نقشه و طرح کلی یک واحد اعمال می‌شود تا کارکرد را در کاربری جدید افزایش دهد، به عنوان مثال تبدیل واحد مسکونی به دفترکار.

به‌سازی: مجموعه مداخلات تعمیرات، حفاظت، حمایت و استحکام بخشی با جدیدترین متدها که به منظور بهبود کالبدی در زمان کم انجام می‌شود.

مرمت: هر نوع مداخله علمی و تخصصی که سبب افزایش طول عمر اثر هنری باشد را مرمت می‌گویند. اما در بین عموم به صورت ترمیم آسیب تعریف می‌شود.

نو‌سازی: در نوسازی بنا جدید بجای ساختار قبلی قرار می‌گیرد و به طور کلی جلوه‌ای نو ایجاد می‌شود.

دلایل بازسازی

 

دلایل متعددی وجود دارد، اما نهایتاً همه این اقدامات به منظور افزایش کارایی و تطبیق محیط با کاربران است. تغییرات درست، منطقی و به جا باعث افزایش آرامش و آسایش، دلبستگی و کاهش تنش در فضا می‌شود. بنابراین می‌توان گفت دلایل موجود عبارتند از:

الف. تطبیق کاربری و عملکرد: در برخی موارد شما ملک یا واحدی دارید که کاربری آن در تناقض با نیاز شماست، به عنوان مثال واحدی مسکونی دارید، اما شما نیازمند یک دفتر کار هستید، بنابراین، کاربری آن باید تغییر کند.

ب. تأمین نیاز کاربران: قطعاً همه افراد با شرایط یکسانی زندگی نمی‌کنند، دغدغه یک خانواده م

ی‌تواند فرزند نوزاد، فردی با محدودیت حرکتی، فردی مسن، بیماری خاص، گراش‌های مذهبی و فرهنگی، بینش، نگرش، یا حتی فشارکاری باشد. اما هیچ خانه‌ای به صورت سفارشی متناسب با مشکلات شما طراحی نشده، شما می‌توانید با مراجعه به مستردکور راه‌حلی درخور را بیابید و از فشار روزمرگی‌ها بکاهید.

پ. تغییر ساختار برای تطبیق محیط و کاربران: فضایی که یک نویسنده برای زندگی و کار نیاز دارد متفاوت از یک تاجر، خلبان، نوجوان 15 ساله، فردی با مشکلات حرکتی یا بازنشستگان است. محیط زندگی و کار هر یک از این افراد به اقتضاء نیاز و برنامه زندگی باید طراح‌ریزی شود.

ت. ایجاد فضای دلنشین مطابق با نوع فعالیت: چه محیط کار و فعالیت و چه محل اقامت باید جایی باشد که شما را به آرامش برساند و نسبت به آن مکان احساس تعلق خاطر داشته باشید، فضایی که سبک معماری آن متناسب با امکان فضا و سلیقه شماست.

ث. به روزرسانی فضا: کهنگی تنها عاملی نیست که سبب به‌روزرسانی شود، تکراری شدن، خاطرات بد یا یادآوری گذشته و افزایش کارایی فضا می‌تواند دلیلی برای به‌روزرسانی هر مکانی باشد.

ج. افزایش کارایی و بهبود عملکرد فضا: یک واحد مسکونی 200 متری می‌تواند از نظر کارایی ضعیف باشد و در عین حال آپارتمانی 45 متری با عملکردی بالا طراحی شده باشد. می‌توان با ارائه راه کار به جای امکانات و عملکردی فضا را افزایش داد.

چ. بهینه‌سازی انرژی و هوشمندسازی: یکی از مباحث بروز دنیا بهینه‌سازی مصرف انرژی و هوشمندسازی در ساختمان‌هاست. مستردکور به منظور ایجاد ارزش افزوده، کاهش هزینه‌های و بهبود عملکرد انرژی بعد از بازسازی در بنا خدماتی در این زمینه نیز ارائه می‌دهد.

ح. ایجاد ارزش افزوده: به هر آنچه که در فرآیند تولید به ارزش کالا می‌افزاید گفته می‌شود. تأثیر بازسازی درست و اصولی بر بنا افزایش80 درصدی قیمت است.

خ. محدودیت‌های قانونی: در برخی مناطق به دلیل قوانین و ضوابط حاکم اجازه تخریب وجود ندارد، بنابراین به نظر می‌رسد که احیای بنا کاری منطقی باشد.

د. آسیب‌های جدی در سازه: آسیب سازه‌ای یکی از دلایل شایع تخریب بنا ست، که عمدتاً به دلیل ساخت و ساز برج‌های بلند مرتبه در اطراف ساختمان رخ می‌دهد. به نظر می‌رسد آسیب سازه‌ای بسیار خطرناک و غیر قابل جبران است، اما این طور نیست. مستردکور را ارائه خدمات حقوقی و فنی این مسأله را تسهیل کرده است.

ذ. معنی‌دار کردن محیط زندگی: هر فضای از برای عملکرد و فرد یا افرادی تعریف شده است، برای این‌که هر فرد بتواند احساس راحتی کند، سناریو فضایی باید متناسب با شخصیت و روحیه وی تعریف و طراحی شود.

با توجه به مطالب بالا می‌توان گفت بازسازی راه‌حل دغدغه‌ها و مسائل موجود برای کاربران است. مستر دکور با مشاوره، بررسی مشکلات و نوع فعالیت کاربران با برقراری تعامل بین نیازها و آنچه که موجود است اقدام به طراحی و حل مسأله شما خواهد کرد.

 

روش حل مسأله توسط مستر دکور

مستردکور با سال‌ها تجربه در این زمینه، توانسته نیازهای کاربران را در حوزه متفاوت شناسایی کرده و در راستای دستیابی به راه‌حل‌های مناسب اقدام کند. مستردکور معتقد است، مشکلات موجود در یک ساختار عمدتاً به دو بخش تقسیم می‌شود:

  1. بخشی از مشکلات مربوط به کاربر است که به آن آگاهی کامل دارند.
  2. مسائلی که کاربران به طور مستقیم با آن درگیر نیستد و در مورد آن آگاهی ندارند.

ارائه راهکار برای هر بخش نیاز به شناخت دقیق مخاطبان پروژه، نوع ساختار، محدودیت‌ها و الزامات دارد. به همین منظور مستردکور در سه زمینه به شما مشاوره می‌دهد:

  1. مشاوره فنی (امکان‌سنجی)
  2. مشاوره اقتصادی (کنترل و پیش‌بینی هزینه)
  3. مشاوره زمانی (کنترل پروژه)

در هر بخش شما را با مشکلات و دغدغه‌های پیش رو آشنا می‌کند، و سپس راه‌حل مناسب را پیش‌بینی کرده و اقدام می‌نماید. آنچه که شما نیازدارید که بدانید پتانسیل‌ها و محدودیت‌هایی است که احتمالاً مانع از انجام برخی کارها می‌شود، سپس هزینه‌هایی که پیش رو دارید و نهایتاً چقدر زمان لازم است تا طرح اجرا شود.

 

قبل بازسازی پروژه دروس مستردکوربعد بازسازی پروژه دروس مستردکورقبل بازسازی پروژه دروس مستردکور2قبل-بازسازی-پروژه-دروس-مستردکور
افزودن دیدگاه جدید
وب سایت تخصصی دکوراسیون و بازسازی
+
مشاوره و تماس باما

همین حالا با ما تماس بگیرید. 

021-22897860

    در صورتی که تمایل دارید دکوراسیون جدید برای محیط مسکونی یا شغلی خود ایجاد نمایید و یا قصد بازسازی قسمتی از ساختمان خود را دارید ؛پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری ظرف چند ثانیه فرم زیر را پرنمایید .


    با پر کردن اطلاعات زیر ، کارشناسان مستر دکور در زمینه دکوراسیون و معماری با شما تماس خواهند گرفت و به صورت کاملا رایگان به شما مشاوره خواهند داد